ferences logo

„Veletek együtt mindannyiunk sebeit, sebzettségét Krisztus elé visszük” – Így telt a stigmatizáció 800. évfordulója

2024-ben Szent Ferenc stigmatizációjának 800. évfordulójára emlékezik a ferences rend, amit szeptember 14-16. között két központi eseménnyel ünnepeltek. Szombaton a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén a ferences lelkiséghez is kötődő Székely János szombathelyi megyéspüspök vezetésével „Sebekből új élet” mottóval szabadtéri keresztútra hívták a ferences család tagjait. Hétfőn a Fő utcai Szent Ferenc sebei templomban 16 órától Berhidai Piusz OFM tartományfőnök mutatott be szentmisét, azt megelőzően pedig imaórát tartottak, mely a Verna hegyén szolgáló ferences közösség ma is élő hagyományát idézte fel.

A szent Ferenc stigmatizációjának 800. évfordulójára emlékező események a szenvedésből fakadó új élet üzenetét hirdetik, céljuk pedig közelebb hozni a hívőket Szent Ferenc szellemiségéhez, továbbá hogy a résztvevők kifejezzék, hogy közösséget vállalnak a társadalom peremén élőkkel, a szenvedőkkel és a szegényekkel.

A szeptember 14-én megvalósult keresztút egyes stációinál elhangzó elmélkedések megírására olyan különböző társadalmi csoportok képviselőit kérték fel, akik maguk is a szenvedés sebeit hordozzák, vagy azok körében mozognak, akik segítségre szorulnak. „Ahogyan Szent Ferenc atyánktól tanultuk, ezen a keresztúton veletek együtt mindannyiunk sebeit, sebzettségét Krisztus elé visszük” – fogalmazott Kardos Csongor OFM testvér, az esemény egyik szervezője. Képviselők jelen voltak a Klarissza nővérek és a ferences testvérek közül, a Ferences Világi Rendből, a Szent Angéla Ferences Általános Iskola tanárai és diákjai közül, az Autista Segítő Központból, a kozármislenyi Dorothea Otthonból, a budapesti Gondviselés Háza Gondozási Központból, az esztergomi Ferences Szociális Otthonból és a Speciális Gyermekotthoni Központ Általános Iskola és Szakiskolából, eljönnek orvosok, egészségügyi dolgozók, roma testvérek, művészek, színészek, továbbá a Magyarországi Református Egyház egyes tagjai is. A keresztutat a ferences lelkiséghez is kötődő Székely János püspök vezette, aki kiemelte: „Jézus oldalából vér és víz fakadt. Az élet hatalmas folyója, mely azóta is újjá szüli a világot és újjá teremti az emberiséget. 800 évvel ezelőtt egészen különleges módon érintette meg ez Szent Ferencet. Bonaventura írja róla szóló életrajzában, hogy amikor csak megemlékezett Urunk megfeszítéséről, alig tudta visszatartani a könnyeit. Megsebezte őt ez a titok.” Az eseményről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Szeptember 16-án, hétfőn a Fő utcai Szent Ferenc sebei templomban 16 órától Berhidai Piusz OFM tartományfőnök mutatott be szentmisét, amelyet megelőzően imaórát tartottak. A fél négykor kezdődő közös zsolozsma – és valójában az egész ünnepség – egyaránt arra hívott mindenkit, hogy életük középpontjába azt a Krisztust helyezzék, aki mindenben közösséget vállalva velünk – Szent Ferenc szavai szerint – „a mi emberségünk és törékenységünk valóságos testét vette magára”, és aki értünk vállalt szenvedésével megváltott minden embert. A tartományfőnök homíliájában elmondta: „Ferenc stigmatizáltságában ott van a mi szenvedésünk is. A saját sebeink és terheink azonban értelmessé válnak a szeretetből fakadó odaadásban” – fogalmazott. Szent Ferencet is egyszerre járta át az öröm és a fájdalom: mi is ígéretet kaptunk a teljességre, ami nem akkor következik be, ha kigyomláljuk a fájdalmat, hanem ha elfogadjuk Isten irgalmát, ami képes felülírni mindent. A szentmisét ebben a cikkünkben fogaltuk össze.


2023 és 2026 között a Ferences Rend világszerte Szent Ferenc életének olyan jelentős eseményeire emlékezik, amelyek 800 évvel ezelőtt történtek Umbriában, és máig meghatározóak a ferences lelkiség számára. A ferences jubileumokhoz köthető aktuális programokról a ferenc800.hu-n olvashat tovább.

Gellért Sára Mária
Fotó: Moldoványi Barnabás
Ferences Média, 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum