ferences logo

Türelemmel, elfogadással és megértéssel az autistákért

A Ferences jótékonysági koncert az elmúlt évek hagyományaihoz híven nemcsak az Autista Segítő Központ (ASK) intézményeinek fejlesztéséhez és az autizmussal élő gyermekek és fiatalok támogatásához járul hozzá: a társadalom figyelmét is az autizmus megértésére és elfogadására irányítja. Zólyomi Viktória intézményvezető-helyettessel, Hegyi Barbarával, a karácsondi lakóotthon vezetőjével és Tóth Gyuláné Ágnessel, az ASK intézményvezetőjével beszélgettünk az autizmussal élő gyermekek világáról, napi rutinjukról és a közös munkában rejlő örömökről. Hogyan segíthet az átlagember? Mit tanulhatunk tőlük? Az interjúban választ kapunk ezekre a kérdésekre is, miközben bepillantást nyerünk a lakóotthon és az ASK mindennapjaiba. Az autizmussal élők speciális igényeiről, családtagjainak kihívásairól, az integráció lehetőségeiről, valamint azokról a fejlesztésekről, amelyek korábbi koncertek bevételeinek köszönhetően valósultak meg, egy korábbi beszélgetés alkalmával meséltek.

Hogyan látja egy autizmussal élő ember a világot? Hogyan, mivel lehetne szemléltetni a gondolkodásukat?

– Viktória: Erről a kérdésről egy kisfilm jutott eszembe, amely zseniálisan bemutatja a zűrzavart, az értetlenséget, és azt, hogy milyen, ha beszélnek hozzájuk. Teljesen mást értenek és hallanak: van, hogy csak egy-egy szó jut el hozzájuk. Ezért szoktuk mondani, hogy ha autistákkal beszélünk, akkor nagyon röviden, leginkább csak tőmondatokban érdemes kommunikálni, és türelmesnek kell lenni. Nem szabad megismételni a mondandónkat, hanem meg kell várni, amíg válaszolnak, ugyanis ha siettetjük őket, csak szorongást keltünk bennük.

Hogyan tud egy átlagember segíteni nekik? Milyen apró gesztusokkal tehetjük könnyebbé egy autizmussal élő személy vagy családja mindennapjait?

– Barbara: Legfőképpen türelemmel és elfogadással.

– Viktória: Nem szabad rögtön minősíteni a családokat, hiszen az autizmussal járó viselkedésproblémák nem tárgyai a nevelésnek – habár a környezet a gyermek viselkedését látja, de ez igazából csak a felszín. A szülők számára a megértés a legnagyobb segítség sok esetben.

Mit lehet tanulni tőlük? 

– Viktória: Őszinteséget, szeretetet és ragaszkodást. Mondják, hogy az autisták nem szeretnek, és nem közelednek, de ez nem igaz.

Milyen egyéb tévhit kering az emberek között velük kapcsolatban?

– Barbara: Nem csodalények, és nem mindegyikük zseni. Mind mások. Ez nem is tévhit, hanem tény, inkább innen érdemes megközelíteni.

– Viktória: A Bence: Bence, a Hanna: Hanna – mindannyiuknak megvan a saját személyisége.

Hogyan néz ki a gyermekek számára egy átlagos nap az intézményben?

– Barbara: A lakóotthon az ellátottak második otthona, tehát a napirendjük hasonló, mint egy átlagos ember élete. Délelőtt a lakóotthonban végeznek házimunkákat, a felnőttek egy része pedig védett munkahelyen dolgozik. Az ő foglalkoztatásukat az Agro Rehab Nonprofit Kft. végzi. Ezenkívül heti rendszerességgel jár hozzájuk gyógytornász, illetve kézműves és zenés foglalkozásokon vesznek részt, sokat kirándulnak a Mátrában.

– Ágnes: A bejárós gyerekek napja is hasonló ritmusban telik, de mind a hét iskolai csoport egy kicsit másképpen tölti el azt. Az ép intellektusú gyerekek normál tanrend szerint tanulnak, egyesek csoportban, mások egyénileg gyakorolják a frontális oktatást. Tavaly is mentek normál gimnáziumba vagy középiskolába tőlünk. A nap folyamán a pedagógusokkal különféle fejlesztéseken vesznek részt, amelyek célja minden gyermek esetében más. Van, akinek csak olyan apróságokat kell megtanítani, mint a kézmosás vagy az, hogy hogyan kérjen repetát – de ez nekik a világot jelenti.

– Viktória: A bentlakásos gyermekeknek az iskola után is sok délutáni programjuk van: kézműveskedés, zenefoglalkozás, mozi, kirándulás.

Van valami, amit nagyon szeretnek csinálni?

– Viktória: Az édességet mindegyikük szereti: csoki bármilyen mennyiségben jöhet.

– Barbara: Van, akit a plusz internetezési idő motivál, valaki újságokat szeret olvasni. Mint minden átlagos gyerek, megvan a saját érdeklődési körük, amelynek megfelelő tevékenységeket szeretnek végezni.

Nem véletlenül választottátok ezt a hivatást. Mi okoz örömöt a munkátok során?

– Barbara: Legfőképpen a gyerekek. A lényük. És persze az, ha sikerül nekik valami.

– Viktória: Az tart itt minket, hogy van lehetőségünk valakinek az életét pozitív irányba terelni. A gyerekek mellett a családokat is támogatjuk: az egyik család anyagi nehézségekkel küzdött, de alapítványunk révén sikerült segítséget nyújtanunk nekik.

– Ágnes: Van a hátunk mögött egy erős közösség, és óriási dolog, hogy ezeket véghez tudjuk vinni.

***

A 2025 januárjában megrendezésre kerülő jubileumi Ferences jótékonysági koncert január 16-án, csütörtökön este fél 8-kor kezdődik a Zeneakadémia Nagytermében, a koncert bevételét pedig a rendtartomány teljes egészében a gyöngyösi Autista Segítő Központ támogatására fordítja. 

Jegyek és további információk:
https://www.jegy.hu/program/ferences-jotekonysagi-koncert-az-autizmussal-elokert-sondorgo-kelemen-barnabas-kokas-katalin-170316

A rendezvény kiemelt támogatója a MET Magyarország Zrt.

Fotó: Magyar Krónika
Ferences Média, 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum