ferences logo

Rendhagyó lemezbemutató koncerten debütál a Ferences Rendtartomány kiadásában megjelenő új Boanergész album

A magyar keresztény könnyűzene egyik legnagyobb múltú együttese, a Boanergész közel negyven éve szolgál a Országúti Ferencesek ifjúsági közösségében. A csapat hosszú évek után, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány támogatásával jelentkezett új albummal: a Hangunk szól című lemez szinte teljes generációváltás után született, tükrözve az új tagok friss zenei megközelítését. Az album november 16-án debütál 19 órakor a Felső-Krisztinavárosi Keresztelő Szent János Plébánia közösségi házában. Interjú Kurucz Jankával, Varga Emesével és Simon Dáviddal, a zenekar tagjaival.

– A zenekar több generációváltást is megélt. Hogyan ismerkedett meg egymással a mostani formáció?

– Emese: A testvéreimmel együtt vagyunk most a zenekarban, amit még a szüleim alapítottak. Azóta szinte családi örökségként működik a Boanergész. Bár nem volt elvárás, mindannyiunkban megvolt a vágy, hogy részt vegyünk benne.
– Janka: Sokan kistestvérként kapcsolódtunk be, és természetes volt, hogy ha megtanulunk játszani hangszereken, mi is csatlakozhatunk. Voltak, akik a vasárnap esti misén keresztül ismertek meg minket, másoknak mi szóltunk, hogy jöjjenek, ha van kedvük csatlakozni a zenekarhoz – többen a tagok közül volt osztálytársaim.
– Dávid: Én még az előző generáció idején csatlakoztam, sokat zenéltem a korosztályommal. A generációváltáskor igyekeztem segíteni az átmenetet, idővel pedig azt vettem észre, hogy befogadtak maguk közé a fiatalok is.

– Ez a tizedik lemezetek, amely hét év kihagyás után jelent meg. Mi történt, hogy pont most jelentkeztek új szerzeményekkel?

– Dávid: A járvány alatt vette át Janka és Emese a zenekar vezetését, és mostanra csiszolódtunk össze annyira, hogy egy egész albumon is meg tudjuk örökíteni az új hangzást. Tavaly nyáron, a lisszaboni ifjúsági világtalálkozón átélt lelki feltöltődés után vetettem fel, hogy ideje lenne készíteni egy új lemezt.
– Janka: Az utóbbi években a zenekar új generációjában kialakult egy erős belső stabilitás és összetartozás érzés. Első sorban ez a közös fejlődés tette lehetővé, hogy megvalósítsunk egy ilyen nagy projektet. Egy évnyi kitartó munkánk, és sok örömünk van benne.

– A zenei hangzásotok is változott. Meséljetek a kísérletezésekről és az improvizációról az albumon.

– Janka: Az album nagyon sokszínű lett, mivel mi magunk is sokféle zenei hatást hoztunk be, új ötletekkel és hangszerekkel. A KAZETTA – Katolikus Zenei Tábor is fontos szerepet játszott ebben, hiszen ott négy dalunkat kezdtük el kidolgozni, a mentoraink – Huszák Zsolt, Csima Zsolt, Szczuka Panka és Gyarmati Fanny – segítségével. Segítettek mederbe terelni az ötleteinket, és megtanítottak minket arra, hogy merjünk kilépni a komfortzónánkból.
– Emese: Vasárnap esténként a miséken is megjelenik ez a kreativitás, és ennek a formai kivetülése az album. A zenei szolgálat alkalmával született meg egy-két szóló improvizáció, amit az albumra is rögzítettünk már a stúdióban.

– Az album címadó dala, a Hangunk szól a lisszaboni világtalálkozó himnuszának magyar változata. Hogyan kapcsolódtok ehhez a dalhoz?

– Janka: A magyar fordítást a zenekar tagjai és Tahi-Tóth Levente készítették, továbbá Dávid öccse, Simon Bence is sokat segített. Büszkék vagyunk, mert az, hogy ezt a dalt megtanultuk, a zenekar jelenlegi generációjának az egyik legnagyobb zenei teljesítménye. Vannak benne kihívást jelentő részek, de közösen jól énekelhető és sok szép emlék köt minket a hozzá.
– Dávid: Hatalmas élmény volt több ezer emberrel együtt énekelni, ezt a közösségi erőt visszük tovább az albumban is.

– Milyen kapcsolatotok van a ferences közösséggel, és hogyan hat ez a zenekarra?

– Emese: Az elsődleges működési területünk a Margit körúti ferences plébánia, de hívtak már minket a Ferences Ifjúsági Zarándoklatokra, azok záró imaestjére Mátraverebély-Szentkútra  is. Fontos a kapcsolatunk a ferences testvérekkel, sokat köszönhetünk nekik.
– Janka: Nagyon hálásak vagyunk a testvérek támogatásáért, például a próbateremért, ahol tárolhatjuk a hangszereinket, és ahol rendszeresen gyakorolhatunk. Nem mindennapi dolog, hogy a rendtartomány kiadásában jelenhetett meg a lemezünk, amiért szintén köszönettel tartozunk. Továbbá Zalán és Achilles atya is sokat segít nekünk.
– Dávid: A testvérekkel közösen alakítjuk a fél nyolcas misét is. Ez egy olyan befogadó légkört hozott létre, ahol jó jelen lenni – azt látjuk, hogy a fiatalok szívesen jönnek a misére, különböző csoportok egyszerre találkozhatnak, és azok is kedvet kaphatnak a közösségi életre, akik talán még keresik a helyüket.

– Mit jelent számotokra a zenélés a hitetek szempontjából?

– Janka: A zsoltárokban is ott van az énekes dicsőítés. Sokszor szavakkal nehéz imádkozni, és ilyenkor az ének felemeli az imádságunkat.
– Emese: A közös zenélés óriási erőt ad, és reméljük, hogy a híveknek is – együtt szolgálva, a zenénk által – tudunk valamit adni. Minden hónap harmadik vasárnapján vezetünk zenés szentségimádást, ami jó alkalom arra, hogy elmélyedjünk az imádságban.
– Dávid: A szentségimádások csendje is különleges. A két dal közötti csöndben megjelenik egy másik dimenzió, ami segít elmélyülni, ugyanis zenészként sokszor nehézséget okoz figyelni a hangszeres játékra és közben imádkozni is.

– Milyen lesz a lemezbemutató koncert? Hogyan készültök rá?

– Dávid: Pörgős volt az utóbbi időszak. Mind a felvételekhez mind a koncerthez komoly előkészületre volt szükség, hiszen majdnem harminc közreműködője van az albumnak. Valamilyen módon mindenki részt vett és részt vesz a szervezésben, szerencsére jól ki tudjuk osztani a feladatokat egymás között: vannak, akik a közösségi médiával, mások a kiadványokkal foglalkoznak, én pedig a technikai részéért felelek a koncertnek.
– Emese: Mindenkit várunk, aki nyitott a keresztény könnyűzenére! Még sosem volt lemezbemutatónk, inkább a misék köré építettünk fellépéseket. Most a dalok kerülnek a középpontba, és emiatt nagyon izgatottak vagyunk.
– Janka: Szeretnénk felszabadultan előadni azokat a dalokat, amiken hosszú ideje dolgozunk, és együtt megünnepelni őket. Az új lemez mellett minden eddigi album is megvásárolható lesz, és készülünk egy támogató kiadvánnyal is.

– Vannak további, távolabbi terveitek?

– Emese: Ahogyan eddig is, a szolgálataink középpontjában a vasárnapi szentmisék vannak. Ez hétről hétre összetart minket – továbbra is a legfontosabb marad számunkra. Továbbá, részt veszünk például a NightFever imaesteken is, amit szeptember óta a Pesti Ferenceseknél tartanak. Nagy öröm, hogy ismét visszahívtak minket.
– Dávid: Szükségünk van a pihenésre is. Az idei tanév célja a zenekar csapatépítése és a lelkiség felé fordulás. Decemberben megyünk majd egy lelkigyakorlatra, ahol az Istennel való kapcsolatunkra összpontosítunk.
– Janka: Vannak terveink, de mindent nem árulhatunk el. Mindenképpen jó lesz kicsit kiengedni a sok teendő után, ugyanakkor az utánpótlásról is fontos, hogy gondoskodjunk: kéthetente minden próbánk előtt tartunk gimnazista fiataloknak nyílt alkalmakat, hogy továbbadhassuk a keresztény könnyűzene hagyományát, és támogassuk őket, hogy a Boanergész története folytatódhasson. 

A zenekar lemezbemutató koncertjét november 16-án 19 órától a Felsőkrisztinavárosi plébánia közösségi házában (Apor Vilmos tér 9.) tartja. Minden további információ a Facebook-eseményben, erre a linkre kattintva érhető el. Az esemény ingyenes, a zenekar azonban hálásan megköszöni, ha a résztvevők adományaikkal támogatják működését. Az album digitális változatát előre ezen a linken keresztül lehet megvásárolni. 

Ferences Média, 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum