VI. Pál pápa Jézus szülőföldjét az ötödik evangéliumnak nevezte, amely történelmi emlékeivel, változatos természeti viszonyaival s a ma ott élő keresztények tanúságtételével nagyon sokat megőrzött a kétezer évvel ezelőtti állapotokból. Azt is mondta az idén ötven éve, 1963-ban Szent Péter örökébe lépő pápa, hogy a világ keresztényeinek támogatása nélkül fennáll a veszélye annak, hogy a szentföldi keresztények elfogynak, és Jézus szülőföldjének szent helyei pusztán múzeumi látványosságok lesznek. Ez a veszély ma sajnos időszerűbb, mint fél évszázada. E terület népességének ma már csak mindössze két százaléka keresztény, és a politikai bizonytalanság, valamint a nehéz megélhetés miatt igen nagy mértékű körükben az elvándorlás.
Jézus szülőföldjének őrzésével és a Szentföld keresztényeinek segítésével VI. Kelemen pápa 1342-ben bízta meg a ferenceseket. Akkor alakult meg a szentföldi ferences kusztódia, amely a helyszínen a legnehezebb időkben is kitartott és védte a keresztény érdekeket és amelynek ma 300 ferences szerzetes a tagja, akik 34 nép fiai.
A szentföldi kusztódia munkájának támogatására a világ számos országában a ferences provinciák szentföldi komisszariátust működtetnek. Az a feladatuk, hogy ébren tartsák hazájukban a szentföldi keresztények iránti szolidaritást, és zarándoklatokat szervezzenek. A magyar ferences provincia szentföldi biztosától, Tóth Vencel atyától megtudtuk, hogy a ferencesek ma igen sokrétű tevékenységet fejtenek ki a Szentföldön. Jeruzsálemben, Betlehemben, Názáretben és sok más településén összesen 54 szent helyet tartanak fönn, 24 plébániát vezetnek a helybeleik számára, 14 iskolát működtetnek a keresztények számára, de az oktatási intézmények a muzulmán és a zsidó diákok előtt is nyitottak. Zarándokszállásokat, árvaházat, öregotthonokat is fenntartanak, és van három világhírű akadémiai intézetük, melyek az szentföldi bibliai, archeológiai kutatások műhelyei.
A nagyböjti gyűjtés ezeket a törekvéseket, vagyis az ötödik evangélium fennmaradását támogatja.