Az autizmussal élők javára Szalóki Ági és zenészbarátai közreműködésével Karády-estet rendeznek a ferencesek a Zeneakadémián január 10-én, 20 órai kezdettel. A támogatójegyeket a Zeneakadémia árulja.
Szalóki Ági énekesnő példaképének tartja Karády Katalint, mert remek előadóművész volt és mindig az üldözöttek és a szegények oldalán állt. A jazz és az autentikus népzene világában elismert fiatal énekes másik példaképe Szent Ferenc. A ferencesekhez régi kapcsolat fűzi, mert a rend Margit körúti plébániáján volt hittanos, nagy filmélményei közé tartozik Zefirelli híres filmje, a Napfívér, Holdnővér, és újabban lelkes híve Ferenc pápának, aki védőszentjéhez hasonlóan a szegény és a szegényekért élő egyházat hirdeti. Mikor a rend megkereste az autisták javára rendezendő jótékonysági est gondolatával, örömmel igent mondott és azóta nemcsak Karády dalait gyakorolja szorgalmasan, hanem Szent Ferenc életrajzát és az új pápa megnyilatkozásait is érdeklődéssel olvassa.
Az önátadás, az adakozás, a rászorulók segítése fontos szerepet tölt be Szalóki Ági életében is. Nem először adja nevét, tudását olyan tevékenységhez, amelynek a hátrányos helyzetű közösségek megsegítése a célja.
Karády örökzöld slágerei – többek között Hamvadó cigarettavég, Szomjas a szám, Mindig az a perc – csendülnek fel Szalóki és jazzmuzsikus társai tolmácsolásában. A XX. század legnagyobb magyar dívájának művészetét szeretők számára talán ismeretes, hogy az énekesnő mindig a kiszolgáltatottak és az üldözöttek oldalán állt. Ezért is hurcolta meg őt a barna és a vörös diktatúra is.
A koncert sajátos módon köti össze a múltszázad jellegzetes magyar városi életérzését a jelen zenei atmoszférájával. Meglepetésben bőven lesz része a közönségnek, ígéri Szalóki. A dalok Bacsó Kristóf szaxofonos és Juhász Gábor gitárművész feldolgozásában hangzanak el, és ahogy a negyvenes évek pesti kávéházaiban, úgy a Zeneakadémia csodásan felújított színpadán most is a kor legjobb zenészei kísérik – az említett két előadó mellett Szakcsi Lakatos Róbert, Schreck Ferenc, Kovács Zoltán és Cseh Balázs – a dalokat.
[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=n4xl8zQUOU4″ ratio=”4:3″]
A ferencesek az általuk fenntartott gyöngyösi Autista Segítő Központban (ASK) tíz esztendeje kiemelten foglalkoznak autizmus által érintett személyekkel. Ez az intézmény komplexitását tekintve egyedülálló hazánkban, mert szakszerű és folyamatos segítséget nyújt az autista gyermekeknek, felnőtteknek és családjaiknak. A Magyarok Nagyasszony Ferences Rendtartomány az autizmus problematikájának társadalmi szintű megismertetésében is szerepet vállal. Teszi ezt a rendalapító szándéka szerint azokért, akik a mai világban könnyen a társadalom peremére szorulhatnak. Maguk az autisták gyakran képtelenek saját érdekükben felszólalni, családjaik pedig kétségbeesésükben szintén gyengék érdekeik érvényesítésében.
Az ASK folyamatos küzdelmet folytat a túlélésért, hisz az állami források és a szülők támogatása nem fedezi a szakszerű gondoskodás költségeit. A takarékos gazdálkodás ellenére jelentős éves hiánya van a központnak. „Nagyon fontos a számunkra a társadalmi támogató háttér. Ezért vagyunk kénytelenek – a rendtől egyébként nem idegen – koldulás kulturált formáival élni. Most Szalóki Ági és Karády Katalin segítségével a régi kávéházi zene szerelmeseit igyekszünk megszólítani” – mondta Dobszay Benedek ferences, a rendtartomány gazdasági felelőse.