Freskók, táblaképek, ólomüveg-ablakok, liturgikus tárgyak, keresztutak őrzik országszerte mintegy hetven helyszínen Kákonyi Asztrik ferences festőművész életművét, amelynek Esztergomban és Pilisszentléleken fellelhető darabjaiból nyílt kiállítás az EWTN Galériában Élet a Szent szolgálatában címmel. A tárlatot január 14-én 17 órakor nyitotta meg Hidász Ferenc OFM, köszöntőt Sajgó Szabolcs SJ mondott.
Az eseményen részt vettek a tárlat kurátorai, Kákonyi Júlia – a festőművész unokahúga – és Keppel Dániel, valamint az esztergomi ferences gimnázium diákjai, illetve az iskola egyik prefektusa, Radics Dávid atya. A megnyitót Sajgó Szabolcs SJ köszöntője indította, amelyben felidézte, hogy a művész milyen lelkesedéssel beszélt az alkotásokról. „Ahogy arról mesélt, amit látott, és ami megragadta őt, egyből kedvet kapott az ember, hogy ő is lásson – mert ha az a szép és jó így megváltoztatja az embert, akkor akkor azt érdemes látni.” Ezután elmondta: minden a Jóistentől származik – minden egyedi, gyönyörű és valami megismételhetetlen szépség a végtelen Isten gazdagságából. „Amikor valaki a Jóistennel kapcsolatba kerül, elkezdi Isten szemével látni azt, ami van, és minden elkezd ragyogni. Asztrik atya a mindannyiunkban ott levő szépség szeretetét hozta el a műveiben.”
A kiállítás mottója – Élet a Szent szolgálatában – igen találó. Kákonyi Asztrik kettős hivatásban élte Istennek szentelt életét: a magyar egyházművészetet megújító munkásságában harmonikusan ötvöződött a ferences lelkiség és a modern képzőművészet eszköztára. Hidász Ferenc atya beszédében elmondta: Asztrik atya szent szolgálata kitapintható a műveiben is. „Az egyházművész a szent művészet művelője, és párbeszédben van a teremtő Istennel, a megtestesült Igével. Azért lehetséges a szent művészet, mert Krisztus megtestesült és közénk jött. A művész a megtestesülés valóságáról ad hírt. A maga látomásaival, imádságával, csönddel azt tárja fel, amit személyesen megtapasztalt” – mutatott rá. Az atya ezután szólt egy-két szót a művész kiállított figuratív és nonfiguratív alkotásairól – előbbiek részben olyan bibliai témákhoz kapcsolódnak, mint az angyali üdvözlet, a karácsony, a vízkereszt vagy a kereszthalál és a feltámadás. Ezután a résztvevők is megtekinthették a képeket, amelyekről később Sajgó Szabolcs vezetésével beszélgetésre volt lehetőség.
Kákonyi Asztrik életéről és munkásságáról ebben a cikkünkben írtunk bővebben. Az eseményről készült teljes felvételt az alábbi linken keresztül tekinthetik meg az érdeklődők.
A kiállítás 2025. február 28-ig látogatható az EWTN Galéria (1086 Budapest, Szeszgyár u. 3.) nyitvatartási idejében.
Gellért Sára Mária
Fotó: Keppel Dániel, Gellért Sára Mária
Ferences Média, 2025