A 2024/25-ös iskolai évkezdés első hetei után nem sokkal, szeptember 18-án elindult a tizenkettedik Ferences Ösztöndíjprogram (FÖP) is. Az évnyitónak a Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium adott otthont. Az idei tanév négy kategóriájában tavalyhoz hasonlóan a középiskolásokon túl a felső tagozat 7–8. osztályosai is pályázhattak kutatási/művészeti alkotói, tanulmányi, közösségi és szociális, illetve versenyfelkészítés tárgykörökben. Idén összesen 27 tanuló vesz részt a tehetséggondozó programban.
A Ferences Ösztöndíjprogram három iskola diákjait fogja össze jelenleg: a szentendrei Ferences Gimnázium, a Szent Antal Esztergomi Ferences Gimnázium és a budapesti Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium tanulóit. A program 2013 óta működik a ferences iskolákban, és azóta több száz diák tehetségének kibontakozásához járult hozzá. A tanév során a diákok tudásuk elmélyítésében, nyelvtudásuk tökéletesítésében, személyiségük fejlesztésében, a továbbtanulásra való felkészítésükben, kutató, alkotó vagy közösségi, szociális segítő tevékenységre vonatkozó törekvéseinek megvalósításához kapnak segítséget. A nyertes pályázók a tehetséggondozás és a havi ösztöndíj mellett előadói, vállalkozói és kommunikációs készségeket sajátíthatnak el – felkészítve őket a munkaerőpiac kihívásaira is.
A FÖP idei megnyitójának első felszólalója Jakab Rita volt, aki kollégája, Varga Zsófia, a Training by Scouts trénere mellett több éves szakmai múlttal a háta mögött immár ötödik éve kíséri a ferences diákokat. A tréner arra kérte a tanulókat, mutatkozzanak be egymásnak, majd a rövid ismerkedés után átadta a szót Szalai Gábornak, a Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium igazgatójának. Az igazgató köszöntőjében felidézte középiskolai élményeit, és kiemelte: egy tehetséggondozó programban való részvétel különleges lehetőség. Arra ösztönözte a résztvevőket, bízzanak magukban, és tudatosítsák, nem véletlenül látták meg bennük a szorgalmat és a tehetséget a bírálók és a tanárok. A program ugyanis azon készségeik fejlesztését tűzte ki célul, amelyek megalapozzák majd a jövőjüket. A felszólalók sorát Lukovits Milán OFM atya a program kuratóriumi elnök zárta, aki beszédében felevenítette: volt olyan diákja, aki már alig várta, hogy részt vehessen a programban, majd Szent Ferenc és Szent Klára szavait felidézve biztatta a hallgatóságot az odaadó munkára.
A diákok a tanévnyitón a trénerek szervezésében akadályversenyen vettek részt, hogy lélekben is ráhangolódjanak a programra. Az izgalmas játékban bekötött szemmel kellett végigmenniük az iskola folyosóin egy kötelet követve – ha elakadtak, mentortanáraik segítették őket a továbbhaladásban. Ez a közös munka egy szép metaforája volt. A diákok kisebb csoportokban, négy különböző állomáson beszélték meg tapasztalataikat. Az állomásokon egy-egy mentortanár és Lukovits Milán OFM atya várta őket: velük olyan kérdésekre keresték válaszokat, mi gátolja őket, mik vagy kik segítik őket az akadályok leküzdésében, és milyen tulajdonságokkal érhetik el céljaikat. A megnyitó további részében az állomások vezetői összefoglalták a megbeszélteket. Az egyik állomás – amely Szent Ferenc és a gubbiói farkas történetére reflektált – konklúziója az volt, hogy az embernek egyszerre több farkasa is lehet, ezeket pedig egyenként érdemes legyőzni. Egy másik állomáson a diákok kiemelték, szerintük a kitartás mindegyikükben megtalálható pozitív tulajdonság, de hogy megvalósuljanak a kitűzött célok, Jézusba vetett hitük is segíti őket.
A tanévnyitón sor került a programban részt vevő tizenhat mentortanár értekezletére is: itt megbeszélték a mentorálással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, illetve az idei tanév főbb időpontjait is Bodó Márton közoktatási referens – és az ösztöndíjprogram egyik szervezője – vezetésével.
A tanulók legközelebb 2024. október 17–19. között gyűlnek majd össze egy kommunikációs tréninghétvégére, februárban pedig a különböző ferences iskolákban egy-egy népszerűsítő esemény keretén belül mutatják majd meg diáktársaiknak, hogy milyen érdekes projekteken dolgoznak – ezzel is felkészülve majd az áprilisi előmeghallgatásra és a májusi projektnapra.
***
A program elsődleges célja, hogy támogassa és motiválja a tehetséges tanulókat tanulmányaikban: vannak már olyanok is, akik az ösztöndíjban támogatott területeken egyetemi diplomát is szereztek. A FÖP fő támogatója a MET Csoport, ötletgazdája pedig Lakatos Benjamin, ferences öregdiák, üzletember és Dobszay Benedek OFM, egykori tartományfőnök.
Kérjük, amennyiben teheti, támogassa Ön is az ösztöndíjprogramot! További információ a programról és az adományozási lehetőségekről: https://www.ferencesosztondij.hu/fop/
Gellért Sára Mária
Ferences Média, 2024