Miután a szentföldi keresztények száma csekély – körülbelül 155 ezren vannak, ami a lakosság két százalékát teszi ki -, „a többség számára nem léteznek, a többségnek más gondjai vannak”. „Másfelől, elképzelhető, hogy mi mint kisebbség nem kezdeményeztük eléggé, nem fektettünk elegendő energiát abba, hogy jó kapcsolatot alakítsunk ki az izraeli zsidókkal” – mondta Pizzaballa.
Talán majd most megváltozik ez a viszony annak hatására, hogy szeptember elején vandálok felgyújtották az izraeli Latrún trappista kolostorának kapuját, és keresztényellenes feliratokat fújtak héber nyelven a falaira – tette hozzá.
A kolostorra firkált szövegekben említve volt annak a legnagyobb és legrégibb ciszjordániai zsidó vadtelepnek, Migrónnak a neve, amelyet az izraeli hatóságok két nappal korábban kiürítettek a legfelsőbb bíróság döntése alapján. Emiatt a gyanú rögtön a szélsőséges zsidó telepesekre terelődött. Ezek a fanatikusok évek óta folytatják kampányukat palesztin falvak lakói, muzulmán és keresztény szent helyek, sőt még izraeli katonai létesítmények ellen is a kormány olyan döntéseit megbosszulandó, amelyek szerintük sértik érdekeiket. Az utóbbi hónapokban két másik kolostort és egy baptista templomot is megrongáltak.
A trappista kolostort ért támadás miatt Fuád Tuál, Jeruzsálem latin pátriárkája és Pizzaballa közleményt adott ki – amit ritkán tesznek meg a helyi keresztény vezetők -, és ebben kikeltek „a gyalázatos és a keresztényekkel szemben ellenséges cselekedetek” ellen. A hatóságoknak „véget kellene vetniük ennek az értelmetlen erőszaknak, és gondoskodniuk kellene arról, hogy az iskolában mindenkinek, aki hazájának tekinti ezt a földet, megtanítsák, mi a tisztelet” – írták.
Az izraeli vezetők azonnal elítélték a kolostor elleni támadást, a rendőrség pedig fogadkozott, hogy felelősségre vonja az elkövetőket. Noha még egyetlen letartóztatás sem történt, Pizzaballa üdvözölte a vezető politikusok hozzáállását. Mint mondta, biztos abban, hogy az izraeliek túlnyomó többsége is elítéli e cselekedeteket, de szerinte az államnak többek kell tennie a jelenség ellen.
Sokkal súlyosabbnak nevezte a szent helyek megrongálásánál azt az esetet, amikor Mikáél Ben-Ari parlamenti képviselő júliusban tévékamerák előtt széttépte az Újszövetség egy példányát, amelyet keresztény misszionáriusok küldtek neki. A képviselő ellen etikai vizsgálat folyik. A szentföldi kusztos szerint az ilyen magatartás elfogadhatatlan egy parlamenti képviselőtől még abban az esetben is, ha a misszionáriusok „provokálták”.
A ferences szerzetes az Egyesült Államokban készült iszlámgyalázó film kiváltotta botránnyal kapcsolatban rámutatott arra, hogy milyen robbanásveszélyes lehet a vallási gyűlölet.
Az AP szerint a 47 éves Pizzaballa szavainak súlya van Izraelben, mert szoros kapcsolata van a zsidó állammal. Két évtizede él az országban, és oktat a jeruzsálemi Héber Egyetemen. 2004-ben kezdődött kusztosi megbízatása jövőre jár le.
(MTI)