ferences logo

Jászsági diákok Szent Ferenc nyomában

Ebben az évben szalézi és ferences atyák, illetve ferences kisnővérek részvételével lelki napot tartottak a diákoknak; a versenyző kedvűek pedig ferences tematikájú vetélkedőben mérhették össze tudásukat. Ehhez kapcsolódott a város ferences templomának, a Jézus Neve Plébániának 70 éves évfordulója is (70 éve plébániahivatal).

A versenyen a Jászság valamennyi katolikus iskolája részt vett háromfős csapatokkal. A vetélkedőt a Liska József Szakközépiskola, Gimnázium és Kollégium Tagintézmény magyar-történelem szakos pedagógusa, Nagy Zoltán szerkesztette és vezette, televíziós műveltségi vetélkedőkben szerzett tapasztalatát hasznosítva. A verseny helyét adó Nagyboldogasszony-iskola könyvtárában a középiskolások a helyi ferences templomhoz, az épületegyütteshez és a plébániahivatalhoz kapcsolódó kérdésekben bizonyíthatták felkészültségüket hét fordulóban. Az egyes fordulók tévés kvízműsorok mintájára épültek fel: az 5. fordulóban például érvelő beszédet kellett előadni, hogy miért érdemli meg Kovács Kristóf ferences vértanú szerzetes, hogy Jászberényben utcát nevezzenek el róla. A 6. fordulóban az addig szerzett pontokat kellett kockára tenni, a 7. forduló pedig rájátszás volt a legjobb három csapatnak.

A verseny végeztével a háromfős zsűri – Dobszay Benedek, a ferences rend tartományfőnöke; Besenyi Vendel helytörténész és Zrupkóné Pernyész Lívia, a SZIE Gyakorló Sport Általános Iskola és Gimnázium történelem-könyvtár-földrajz szakos pedagógusa – nevében Besenyi Vendel értékelte a fiatalok teljesítményét. Kiemelte, hogy a vetélkedő megrendezése – melynek szellemi ötletgazdája és a verseny védnöke Novák István főigazgató és plébános volt – azért üdvözlendő kezdeményezés, mert Jászberény történelmének kicsi, de meghatározó szeletével foglalkozik. A város arculatának kialakulásához nagyban hozzájárultak a ferences atyák: hitet és kultúrát hoztak a konok jászok földjére, vigaszt nyújtottak, pasztoráltak. A legenda szerint még Kapisztrán Szent János is toborzott 400 jász személyt a nándorfehérvári ütközetre.

A helytörténész megemlékezett a jászberényi származású atyákról, Kovács Kamillról, aki fogalom volt a búcsújárók körében utolsó kolduló ferencesként, Szántó Konrádról, Kovács Kristóf vértanúról, a most is ferencesként szolgáló Frajka Félixről és Varga Ferenc Kamillról. De miért is elengedhetetlen a történelmi emlékezet megújítása ilyen és ehhez kapcsolódó eseményekkel? Azért, mert a honismeret identitásképző: ha tudatában vagyunk annak, mi történt ott, ahol élünk, élesebben meg tudjuk határozni személyiségünk körvonalait. A honismeret az ősökhöz való hűség kérdése is. Végül Besenyi Vendel arra emlékeztette a résztvevőket, hogy mint katolikus iskolák tanulói olyan többletértékkel lépnek ki a világba, amely az alapos tudás és a kötelességteljesítés pillérén nyugszik. Biztatta őket, hogy még jobb állapotban adják tovább azt az örökséget, amit kaptak.

 

Az ünnepség a Főtemplomban bemutatott szentmisével folytatódott. Dobszay Benedek atya szentbeszédében a kiválasztottság lélektanáról szólt az összegyűlt diáksághoz és pedagógusokhoz. Isten kiválaszt, megszólít, vállunkra teszi a kezét, így jelzi, hogy terve van velünk. Így történt a Boldogságos Szűz Máriával és a ferences rend alapítójával, Assisi Szent Ferenccel is.

A szentmise végén ünnepélyes eredményhirdetés keretében kapták meg a versenyzők értékes könyvutalványaikat:

1. Nagyboldogasszony Katolikus Általános Iskola és Gimnázium – 10. a
(Muhari Fruzsina, Sisa Ágnes, Urbán Lili)

2. Terplán Zénó Ferences Szakképző Iskola és Gimnázium – 11. évfolyam

3. Liska József Katolikus Erősáramú Tagintézmény – 9. g

4. Nagyboldogasszony Katolikus Általános Iskola és Gimnázium – 9. a

5. Liska József Katolikus Erősáramú Tagintézmény – 10. d

6. Terplán Zénó Ferences Szakképző Iskola és Gimnázium – 13. évfolyam; megosztva a Jászapáti Gróf Széchenyi István Katolikus Gimnázium,
Szakképző Iskola, Kollégium 10. évfolyamos csapatával

Magyar Kurír

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum