ferences logo

Freskómentés előtt a bárdibükki Porciunkula-kápolna

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a Somogy vármegyei Porciunkula-kápolna – az assisiben található eredeti épület mása – Bárdudvarnok-Bárdibükk kincse. Az egykori Goszthonyi-birtok jelenlegi tulajdonosa a parkban található kápolnát szeretné megmenteni az utókor számára. Különösen azért, mert azt belülről Goszthonyi Mária freskói díszítik, amelyek ugyancsak restaurálásra szorulnak. A munkálatok elvégzéshez adakozói segítséget kért, ennek kapcsán május 11-én nyílt napot rendezett, ahol bárki megismerhette a példátlan értéket képviselő kápolnát. A kápolna bemutatására megszervezett találkozón több ferences rendi szerzetes is jelen volt, többek között Fejes István OFM atya és Lencse István, a Kaposvári Ferences Világi Rend tagja.

Goszthonyi Mária szívét megérintette Olaszország: Assisi Szent Ferenc tanításai révén ott találta meg hitét. Megtérése hatására fogadalomként készítette el a családi birtokon a Basilica di S. Chiara korpuszának hű másolatát, Szent Ferenc halálának 700. évfordulóján. A kápolnában található kereszt a San Damiano-templomban volt egykor, amely előtt Szent Ferenc imába merülve meghívást kapott a szerzetesi életre. A kápolnát 1923-ban kezdték el építeni, majd a ferencesek és minden hívő ember mentsvára lett a nehéz időkben. A külső és belső falfestéseket és freskókat Mária tervezte és festette 1924-25 között. A művész  az „al fresco” technikát igen nagy hozzáértéssel és alkotói alázattal alkalmazta, tükrözve Giotto és Cimabue művészetét, akik nagy hatással voltak rá firenzei tanulmányai során. Közel egy évig dolgozott az általa kiválasztott olasz freskók másolatain, amelyek a padlózattól a mennyezetig borították a falakat. 

Az elkészült kápolnát 1925. augusztus 2-án Rótt Nándor veszprémi püspök szentelte fel ünnepi szentmise keretében. P. Principe ferences apát  közbenjárására XI. Pius pápa a Sacra Congregazione della Indulgenze 1925. november 11-én kelt 7366/’25 számú dekrétumában a kápolnát a Porciunkula-búcsú kiváltságában részesítette, amelyet augusztus 2-án vagy az azt követő vasárnapon tartanak.  Az első búcsú 1926. augusztus 7-8-án volt. Így lett a bárdibükki Angyalos Boldogasszony-kápolna a „magyar Assisi”. Hamarosan a Dunántúl egyik nevezetes helyévé vált, 2-3000 ember zarándokolt ide minden évben a környező falvakból, városokból, sőt még Olaszországból és Németországból is.

A birtokon lévő kastély kertjében a búcsú alkalmával terített asztalokkal várták a csoportosan érkező zarándokokat, a szegények között pénzadományokat osztottak ki. A helybeliek büszkék voltak a magyar Assisire, és szívesen tartottak itt első áldozást, esküvőt, vagy az elhunytak emlékére- és lelki üdvéért gyászmisét.

Fotó: Fejes István OFM

A Bárdibükk kincse névre keresztelt Porciunkula-kápolna a térség igazi ékessége. A birtok vendégházának udvarán lévő ősparkban álló kápolna freskóit Goszthonyi Mária somogyi festőművész és keramikus festette, melyeket az új tulajdonos mindenképpen szeretne megmenteni, hiszen a kápolna vallási, művészettörténeti és turisztikai értéket is képvisel.

Az idők során a freskók jelentős mértékben sérültek: van, amelyiket szinte teljesen újra kell festeni, hogy a kápolna régi pompájában tündökölhessen. A kápolnát bemutató eseményen fotókiállítás is nyílt a kápolna történetéről, melynek megszervezésére a Hungarikum pályázaton nyertek támogatást az egykori Goszthonyi-birtok jelenlegi tulajdonosai. A bemutató eseményen résztvevő vendégek szórakozásáról és a kellemes hangulat megteremtéséről Balog Péter gitárművész gondoskodott. A megjelent vendégek között nagy számban képviseltették magukat a kaposvári ferences világi rend tagjai Lencse István vezetésével, illetve Fejes István OFM, akinek volt szerencséje a bárdudvarnoki katolikus plébános Világos Krisztián atya társaságában egy közös fotón szerepelni, mely megjelent a Somogyi Hírlapban. A meghívottak visszajelzései alapján mindenki nagyon jól érezte magát, jó beszélgetések alakultak ki” – mondta Kovácsné Vladár Bernadett, a rendezvény szervezője és a birtok jelenlegi tulajdonosa.

Fotó: Fejes István OFM

A kápolna felújítása tavaly kezdődött meg érdemben, amikor megalapult a Bárdibükki Porciunkula Kápolnáért Alapítvány, melynek Kovácsné Vladár Bernadett jelenlegi tulajdonos a kuratóriumi elnöke. Eddig a lábazati külső szigetelést oldották meg saját tőkéből és a felajánlott szakmai segítséggel és építésvezetővel, továbbá a pályázati projekt keretében elkészült a varázslatos hangulatú kápolna önálló honlapja is, illetve a felújításhoz szükséges restaurátori és az építészi szakvélemény is. 2025-ben lesz kápolna felszentelésének 100. évfordulója. Üdvös lenne, ha addigra elkészülnének a munkálatok. A freskók restaurálása előtt meg kell oldani a vízelvezetést, így a következő lépés tető feltárása lesz, majd a szellőztetést kell biztosítani, ami a freskók élettartamát hosszabbítja meg. Ez a munkafolyamat négy szakaszban, körülbelül 6 hónapot igényel majd a kereszt és az ajtó felújításával együtt.

Az assisiben található Porciunkula-kápolna restaurálási munkálatai idén január 8-án kezdődtek meg. Az épületet eredeti formájában hosszú idő után tárták a zarándokok elé,úgy, ahogyan Assisi Szent Ferenc és első társai láthatták. Az apró, akkor már romos kápolnát 1211-ben a Subasio-hegyi bencés szerzetesek adományozták az Assisi Szent Ferenc körül formálódó testvéri közösségnek, akik saját kezükkel újították fel. A Porciunkulát úgy tartjuk számon, mint a ferences rend bölcsőjét.

Fotó: Lang Róbert, Fejes István OFM
Gellért Sára Mária
Ferences Média, 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum