ferences logo

Ferenc pápa hazatért az Atya házába

A Kisebb Testvérek Rendje április 21-én közleményben búcsúzott Ferenc pápától, aki elsőként viselte a történelemben pápaként a Poverello nevét, s aki egész pápasága során közel maradt a Ferences Családhoz, gondoskodó figyelemmel követve és kísérve a közösség életét. A közleményt teljes terjedelmében, magyar fordításban közöljük.

Szentatyánk, Ferenc pápa ma reggel 7:35 órakor elhunyt a Vatikánvárosban. A Szentszék közleményében, amely mélyen megérintette szerte a világon a hívők lelkét, így fogalmazott:

„Arra tanított minket, hogy hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel éljük meg az evangélium értékeit, különösen a legszegényebb és a leginkább peremre szorult emberek javára.
Mérhetetlen hálával, hogy példát mutatott arról, mit jelent az Úr Jézus igaz tanítványának lenni, Ferenc pápa lelkét a Szentháromságos Egy Isten végtelen irgalmas szeretetébe ajánljuk.”

Jorge Mario Bergolgio 1936. december 17-én született Buenos Airesben, egy 1928-ban Olaszországból Argentínába kivándorolt családban. 2013. március 13-án választották meg Péter utódjává, elsőként vette fel a történelemben pápaként a Ferenc nevet. Rendkívül közel állt Assisi Szent Ferenchez, a ferences karizmához és a ferences testvérekhez.

A konklávét követően ő maga mesélte el, hogy amikor elérte a megválasztásához szükséges szavazatszámot, jó barátja, a mellette ülő Claudio Hummes OFM bíboros, São Paulo nyugalmazott érseke átölelte őt, és ezt mondta neki: „Ne feledkezz el a szegényekről!” És Ferenc pápa valóban soha nem feledkezett meg róluk. Az első sajtótájékoztatón, amelyet már pápaként tartott, így fogalmazott: „Ó, mennyire szeretnék egy szegény, a szegényekért élő egyházat! (…) Így született meg a szívemben a név: Assisi Ferenc.” A szegénység és a béke embereként, a teremtést szerető és őrző emberként emlékezett meg Szent Ferencről, hozzátéve: „és ma ugye nem vagyunk túl jó viszonyban a teremtett világgal”.

Pápasága első apostoli útját 2013. július 8-án tette Lampedusára, a Földközi-tenger azon olasz szigetére, amely a számtalan migráns, korunk „szegényei” tragédiájának szimbólumává vált. Imádkozott az elhunyt hajótöröttekért, és egyúttal fel akarta ébreszteni az emberek lelkiismeretét mindazok szenvedése iránt, akik kénytelenek elhagyni hazájukat, és olyan idegen földre érkeznek, ahol nem fogadják be őket, megfeledkeznek róluk, és figyelmen kívül hagyják történetüket.

Ferenc pápa az emberi testvériség gondolatát a Fratelli tutti (Mindnyájan testvérek) kezdetű enciklikájában foglalta össze, amelyet 2020. október 3-án, Assisiben, Szent Ferenc sírjánál írt alá, és másnap, a szent liturgikus emléknapján tett közzé.

2016-ban megalapította a szegények világnapját, amely az irgalmasság akkor ünnepelt rendkívüli szentévének „konkrét jeleként” született meg. Ezen a napon minden megkeresztelt embert arra hívott meg, hogy elgondolkodjon: a szegénység az Evangélium szíve; s hogy ez a nap a szükséget szenvedők iránti szolidaritás cselekedeteire ösztönözzön szerte a világon.

A Föld, a teremtett világ védelmének és a közös otthon gondozásának szentelte 2015. május 24-én megjelent enciklikáját, amelynek címe – Laudato si’ (Áldott légy) – Szent Ferenc Naphimnuszát idézi. Az átfogó ökológia fogalmát középpontba állítva Ferenc pápa az emberiség társadalmi és környezeti krízisének összefüggéseire világított rá, hangsúlyozva enciklikájának nem pusztán „zöld” irányultságát, hanem társadalmi jellegét. Az enciklika megjelenésének alkalmával bevezette a teremtés gondozásának imavilágnapját is, amelyet minden év szeptember 1-jén ünneplünk, és amely kezdettől fogva október 4-ig, Assisi Szent Ferenc ünnepéig tart.

2023. október 4-én, Assisi Szent Ferenc ünnepén jelent meg a Laudate Deum (Dicsérjétek Istent) kezdetű apostoli buzdítása, amely a Laudato si’ egyfajta „megújított” változata. Ebben a dokumentumban Ferenc pápa az éghajlati válságra és a globális felmelegedésre összpontosított, amely mára „a természetbe való féktelen emberi beavatkozás következtében” (LD 14) tagadhatatlanná vált.

Ferenc pápa több alkalommal is személyesen fejezte ki közelségét a ferences testvérekhez. Megemlékezünk a 2016. augusztus 4-én, a Porciunkula-búcsú 800. évfordulója alkalmából tett látogatásáról; többszöri assisi útjairól – így a 2016-os béketalálkozón való részvételéről –; 2019-es grecciói látogatásáról, amikor Admirabile signum (A betlehem csodálatos jele) kezdetű apostoli levelét tette közzé; valamint 2021-es meglepetésszerű látogatásáról a Szentföldi Ferences Kusztódia római kolostorában. Több alkalommal is meghívta a Kisebb Testvérek Rendje miniszter generálisait az Apostoli Palotába, és a 2023-ban kezdődött ferences jubileumok alkalmából kihallgatáson fogadta a Ferences Család tagjait.

2022. május 18-án látott napvilágot az a rescriptum (pápai leirat), amellyel a Szentatya lehetővé tette, hogy a pápai jogú szerzetesi intézményekben (így a Kisebb Testvérek Rendjében is) olyan szerzetesek is betölthessenek kormányzati tisztséget, akik nem papok – így akár tartományfőnökké is válhassanak.

Pontifikátusának idején négy kisebb testvért emelt bíborosi rangra, és harmincnyolcat nevezett ki püspökké. Szentté avatta a damaszkuszi vértanúkat, és boldoggá avatott számos ferences testvért és nővért. Mindig közel maradt a rendhez, és figyelemmel kísérte annak fontos eseményeit – így például a jeruzsálemi Ferences Biblikus Intézet (Studium Biblicum Franciscanum) fennállásának századik évfordulóját.

***

Kámán Veronika | Ferences Média 2025
Forrás és fotó: ofm.org

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum