ferences logo

Feltöltődés léleknek és szellemnek – Húsvéti lelkinap a szentendrei Ferences Gimnáziumban

Pályaorientáció, házasságra való felkészülés, tánc, ének, valamint a valódi boldogság titkainak kutatása – ezek a témák mind-mind helyet kaptak azon a különleges lelkinapon, amelyet április 16-án rendeztek meg a szentendrei Ferences Gimnáziumban. Az iskola csaknem 530 diákja több mint 25 különböző workshop közül választhatott, amelyeken külsős előadók, öregdiákok, illetve jelenlegi tanulók osztották meg tapasztalataikat. A cél az volt, hogy a tanulók az iskolai mindennapok után lelki értelemben is felkészülve léphessenek át a húsvéti szünetbe, és méltó módon ünnepelhessék Jézus feltámadását.

A Ferences Gimnáziumban évek óta hagyomány, hogy évente kétszer, karácsony és húsvét előtt lelkinapot tartanak, segítve ezzel a diákokat abban, hogy ne csupán külsőségekben, hanem belső készületben is megélhessék a Megváltó ünnepeit. Emellett minden osztály évente egyszer részt vesz egy kétnapos lelkigyakorlaton is –  ám a lelkinap abban különleges, hogy az egész iskolaközösség együtt kapcsolódik be az eseményekbe. Valójában ezért is nehezebb a szervezésük, hiszen minden korosztály érdeklődésére gondolni kell a témák egyeztetése és az előadók meghívásakor. 

„Néhány nap múlva ünnepeljük húsvétot, és nem szeretnénk, ha a diákok utolsó tanítási napja csupán egy átlagos iskolai nap lenne. Azt szeretnénk, ha lélekben is rá tudnának hangolódni az ünnepre. Úgy gondoljuk, jobb, ha a diákok maguk választhatják ki az előadásokat, mint ha előre beosztott, frontális órákon kellene részt venniük. Bízunk benne, hogy a saját választás jobban inspirálja őket, és így valóban elmélyültebb élményt nyújt nekik” – fejtette ki Fejes István testvér, a program egyik szellemi támogatója, az iskola igazgatóhelyettese.

A nap szentmisével kezdődött, amelyet a tornateremben mutattak be. A liturgia főcelebránsa Bécser Róbert atya, a gimnázium igazgatója volt, a zenei szolgálatot Tardy Gergő és Ujvári Csaba biztosították.

A mise után workshopokon vehettek részt a diákok, melyekre előzetesen, online jelentkezhettek. A nagy listából kettőt választhattak, amelyek rendkívül sokszínűek voltak. A legtöbb műhelymunka beszélgetős, interaktív formában zajlott – és szinte minden tanteremben történt valami.

Rubovszkyné Bodó Mária a boldogság kereséséről és annak valódi lehetőségéről beszélt, Szakács Áron képmeditációval, Ferencz Csilla pedig a hit erejével foglalkozott, Dám Károly a sport lelkiségéről, beszélt, Hegyi Kata a Getszemáni-kerttől a Golgotáig vezető lelki utat tárta fel. 

A lelkinapon a kereszt nem csak mint szimbólum került előtérbe: Adolf Géza a mindennapok keresztjeiről mesélt, Fórizs Andrea húsvét örömét próbálta közelebb hozni a diákokhoz a hétköznapok tükrében, Kriaszter Emese Útjelzők, táblák sűrűjében címmel tartott előadást. Csiki Nóra kézműves foglalkozással egybekötött beszélgetős alkalmán a kereszt szimbólumának jelentését járta körül – és a diákok közben makramé keresztet készíthettek.

 

A zenekedvelők több izgalmas lehetőség közül is választhattak. Marik Maggie az angol nyelvű dicsőítő dalok mondanivalóját segített értelmezni. Mocskonyiné Nagy Emese a táncot és az imát ötvözve mutatta be, hogyan válhat minden lépés imádsággá. Ujvári Csaba Big Easter Sing címmel tartott angol nyelvű, nagyböjti és dicsőítő énekekből összeállított zenei műhelyt a kápolnában.



Wágner Ágnes ételeken keresztül hozta közel a szédervacsora élményét a diákokhoz, amely igen népszerű és kreatív műhelynek bizonyult – de nem csak az éhségtől kíváncsi fiatalok számára. Soós Sándorné dr. Veres Rózsa külső helyszínre kalauzolta az érdeklődőket 
„Ahol gyűlölet lakik, oda szeretetet vigyek” – Keresztút a hétköznapi nehézségeinkért a szentendrei kálvárián címmel meghirdetett alkalmán a résztvevők a hétköznapi nehézségeiket is Isten elé vihették.

Több egykori diák is visszatért az alma mater falai közé. Czuppon Réka és Frey Domonkos jegyespárként arról beszéltek, hogyan lehet Isten jelenlétében felkészülni az elköteleződésre és a közös életre. Antoni-Baranyi Lili és Antoni Gellért már házasként meséltek a fiatalon kötött házasság szépségeiről és kihívásairól. Marik Miklós a hivatáskeresés és pályaválasztás témáját boncolgatta, Lengyel Barnabás a lelkinap értelméről osztotta meg gondolatait, míg Steinbach Kamilla a felnőtté válás kérdését járta körül. Mindannyian elmondták: érdekes élmény volt számukra úgy visszajönni a lelkinapra, hogy egykor az iskolapadból figyelték az előadásokat. Boldogan osztották meg tapasztalataikat fiatalabb társaikkal, gondosan ügyelve arra, hogy bevonják őket a közösen eltöltött negyvenöt percbe.

A workshopok előadói között nemcsak külsős vendégek és öregdiákok kaptak helyet, hanem a Ferences Gimnázium jelenlegi diákjai is megosztották gondolataikat társaikkal. Horváth-Varga Márton végzős tanuló például Boldog Carlo Acutis életét bemutatva azt járta körül, hogyan válhatunk szentté akár 15 évesen is. Gyimesi Levente, a tizenegyedik évfolyam tanulója arról beszélt, miként lehet Istennel találkozni a mindennapokban, míg évfolyamtársa, Gombos Barna a csend erejéről osztotta meg tapasztalatait a hallgatósággal.

A nap három olyan előadással zárult, amelyeken évfolyamonként elosztva vehettek részt a diákok. Az előadókkal délelőtt a workshopok keretében is lehetett beszélgetni, a nagy előadásokra pedig a dél körüli órákban került sor. Dr. Kubassek János utazó, földrajztudós, Magyar katolikus misszionáriusok nyomdokain Dél- és Kelet-Ázsiában címmel tartott előadást a 7–8. évfolyam számára – amelyet a tanárok is nagy figyelemmel követtek. Gifló Péter, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkatársa Fogyatékossággal élőkért – munka és hivatás? címmel beszélgetett a diákokkal a délelőtti workshopon, majd a 9–10. évfolyam számára tartott inspiráló, elhivatottságról szóló előadást. Nagy Péter A mindennapok öröme és nehézsége – a házastársi kapcsolatról címmel osztotta meg tapasztalatait, a 11–12. évfolyam pedig őszinte, személyes előadását hallgathatta meg, amely a párkapcsolat kihívásait és szépségeit egyaránt érintette. 

Ebédszünetben és azután a tanulóknak lehetőségük nyílt a szentgyónásra is: a bűnbánat szentségét Kiss Menyhért, Tamás Gábor és Bécser Róbert ferences szerzetesek, valamint Gánicz László görögkatolikus lelkész szolgáltatta ki a diákoknak. 

Már a reggeli tavaszi napsütés is különleges, ünnepi hangulatot teremtett, megadva az alaphangot az elmélyüléshez és a közös lelki úthoz. A diákok szellemileg és lelkileg feltöltődve zárhatták a napot, és indulhattak haza a kellemes délutáni melegben, hogy családjaik körében készülhessenek a húsvétra, amely a feltámadás örömhírével a reményt, az újjászületést és az isteni szeretet győzelmét hirdeti.

Tekintsd meg a lelkinapról készült összefoglaló videónkat is, amelyben Fejes István testvér, a tanulók és előadók is megszólaltak.

***
Gellért Sára Mária
Fotó: Andrei Ivanov
Ferences Média, 2025

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum