ferences logo

„Ezek az élmények mindig mély nyomot hagynak bennünk” – SÖNDÖRGŐ a Ferences jótékonysági koncerten 

A 30 éves jubileumára készülő SÖNDÖRGŐ együttes a nemzetközi világzenei színtér egyik legizgalmasabb és legsikeresebb, Grammy-díjra is jelölt zenekara. A Kossuth-díjas Eredics Áron prímtamburán, tambura szamicán és darbukán játszik az együttesben, valamint énekel – ő mesélt most nekünk a január 16-án a Zeneakadémián megrendezésre kerülő Ferences jótékonysági koncert kapcsán többek között a közelgő fellépésükről is, aminek bevételét a Ferences Rendtartomány teljes egészében a gyöngyösi Autista Segítő Központ támogatására fordítja majd.

– Van személyes kötődésetek vagy művészi kapcsolatotok autizmussal élő emberekkel, esetleg olyan élményetek, amely közelebb hozott benneteket az ügyhöz?

– Közvetett kapcsolataink vannak, de igazán közeli élményünk nincs. Természetesen tisztában vagyunk a témával, és épp emiatt volt számunkra természetes, hogy igent mondunk a felkérésre. Zenekarunk történetében a jótékonysági tevékenységeink gyakran pedagógiai témákhoz kapcsolódtak, így amikor megtudtuk, hogy az Autista Segítő Központ javára történik a felajánlás, egyértelmű volt, hogy támogatni szeretnénk az ügyet. Nagyon reméljük, hogy a követőink és a koncertre járó közönségünk is úgy érzi majd, hogy ez ismét egy olyan alkalom és ügy, amely mellett fontos kiállni. 

– Mit gondoltok, miért fontos a művészeknek a társadalmi felelősségvállalás és a jótékonysági tevékenység? Milyen hatással lehet egy ilyen megmozdulás az emberekre?

– A saját látásmódomból kiindulva: ha valakit tisztelek a munkássága miatt, és látom, hogy kiáll valami mellett, az az adott témára fordítja a figyelmemet. Művészként felelősségünk, hogy a ránk fordított figyelmet jó ügyek felé tereljük, főleg mert azok minden aktuális témát felülírnak. Még ha csak egy viszonylag kis kört érünk is el, akkor is fontos. A zenekar nevében állíthatom, hogy mindig igyekszünk igent mondani az ilyen felkérésekre, ha az időnk engedi.

– Sok ügyet támogattatok már. Van olyan élményetek, ami különösen meghatározó volt számotokra?

– Még a Covid-járvány előtti időszakban indítottunk egy saját koncertsorozatot, amely sajnos jelenleg támogatás hiányában szünetel. Ennek keretében hátrányos helyzetű települések iskoláiba látogattunk el, ahol olyan gyerekekkel találkoztunk, akiknek ritkán vagy egyáltalán nem adatik meg az élő zene élménye. Úgy gondoltuk, ha elég korán kapnak lehetőséget erre, az talán segít valamit a későbbi életükben. Természetesen tudjuk, hogy egyetlen koncert nem változtat meg életeket, de úgy éreztük, hogy a zene ereje mégiscsak nyújthat némi kapaszkodót. A családunkban is vannak, akik gyógypedagógiával foglalkoznak, így közvetve is láttuk, milyen fontos az ilyen jellegű munka. Részt vettünk olyan eseményeken is, ahol táncházzal egybekötött interaktív koncerteket adtunk, különösen autizmussal élő gyerekek és felnőttek számára. Ezek az élmények mindig mély nyomot hagytak bennünk, és megerősítették hitünket abban, hogy a zenével valóban lehet segíteni.

– A SÖNDÖRGŐ számos nemzetközi színpadot meghódított. Hogyan élitek meg ezt a sikert, és mit jelent számotokra a Zeneakadémia patinás színpadán való fellépés?

– Nagyon hálásak vagyunk, hogy ilyen sok emberhez eljut a zenénk, és igyekszünk ezt a figyelmet a lehető legjobban kihasználni. A Zeneakadémia nem idegen számunkra, hiszen mindannyian ott tanultunk zeneművészetet. Felléptünk már hasonló rendezvényeken, sőt korábban is részt vettünk a ferences jótékonysági koncerten. Örömmel térünk most vissza.

– Inspirálja a zenéteket a jótékonykodás vagy a ferences lelkiség? Van kötődésetek a ferences rendhez?

– Az inspiráció forrása mindig összetett, így nehéz kiemelni, mi mozgat meg minket éppen. Úgy gondolom, hogy a körülöttünk levő világ mindig hatással van ránk, attól függetlenül, hogy érzékeljük-e vagy nem. Zenekarunk három tagjának édesapja a Vujicsics együttes alapító tagja, a nagybátyánk pedig vezetője – ez a hagyomány nagyon sok mindent hozzátett a mindennapjainkhoz. Innen kaptuk az iránymutatást, hogy hogyan érdemes élni az életet, és megmagyarázza azt is, hogy miért a zene nyelvét választottuk –  miért egy ősi tradíció nyelvén próbálunk a saját korunk kihívásaira választ találni. Ezek mind nagyon szorosan kapcsolódhatnak akár a valláshoz, akár pedig teljesen világi dolgokhoz is. Mivel a családunk vallásilag igen sokszínű – az anyai ág zsidó származású, az apai oldalon pedig katolikus és pravoszláv gyökerek keverednek –, az onnan kapott értékek mind-mind belénk ivódtak, és valószínűleg a zenénkben is tükröződnek. Úgy érzem, hogy a kapucinus rend nyitottsága és szellemisége is egy olyan közeg, amely inspirál és támogat minket. Knipf József Cirill OFMCap atyának például nagyon sokat köszönhetünk, ugyanis a múltban egy ismeretségi körünkben levő embernek rengeteget segített a függőségéből való felépülésben.

– Nemrég jelent meg a legújabb albumotok. Hogyan telt a lemezbemutatótok, és mivel készültök a mostani jótékonysági koncertre?

– A GYEZZ című albumunk idén nyáron jelent meg, és nagy örömmel tapasztaltuk, milyen pozitív visszhangot kapott. A közönségünk elismerése mindig megerősít minket abban, hogy érdemes folytatni a munkánkat. Éppen ezért nem is tétlenkedtünk: már elkezdtünk dolgozni egy új anyagon, amely a zenekar 30 éves jubileuma alkalmából fog megjelenni. Ez egy különleges válogatáslemez lesz, amelyben a régebbi dalainkat új feldolgozásokban, akár élő koncertfelvételeket felhasználva mutatjuk majd be, de természetesen újdonságokkal is készülünk. A január 16-i koncert különlegessége, hogy ebből az anyagból két dalt először hallhat majd a közönség. Nagyon izgatottak vagyunk, hiszen ott kapunk majd először visszajelzést róluk. Az eseményen velünk lép fel Kelemen Barnabás és Kokas Katalin is, akik Bartók-hegedűduókkal gazdagítják majd a műsort; ez hatalmas megtiszteltetés számunkra. Nagyon izgalmasnak találjuk a népzenei gyökerek és Bartók művészete közötti kapcsolatot.

– Mit üzennétek a koncertre készülő közönségeteknek?

– Arra bátorítunk mindenkit, hogy jöjjön el, és érezze át ennek az eseménynek valódi szellemiségét. Ez nemcsak egy egyszerű koncert lesz, hanem lehetőség arra, hogy közösen tegyünk egy jó ügyért. Reméljük, hogy a zenénk mellett a koncert üzenete is eljut majd mindenkihez, és közösen sikerül támogatnunk az Autista Segítő Központot. Nagyon várjuk, hogy találkozhassunk a közönséggel, és együtt tölthessünk egy felejthetetlen estét.

***

A SÖNDÖRGŐ együttes mestere a hagyományok újragondolásának és korszerűsítésének, miközben megőrzi azok tisztaságát és zenei mélységét. Zenéjük középpontjában a tambura áll, amely mind a szerb, mind a magyar népzene egyik ikonikus hangszere, de a SÖNDÖRGŐ hangzásvilágát fúvós hangszerek és harmonika is gazdagítja. Játékukban találkozik az ősi idők dallamvilága, a klasszikus kompozíciók emelkedettsége, a rock lendülete és Bartók gondolati tisztasága. A délszláv népzene gazdagságát a Bartók által megörökített motívumokkal összekapcsoló együttes Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar hegedűművésszel és feleségével, Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedű– és brácsaművésszel lép színpadra. Az általuk előadott Bartók-hegedűduók tovább gazdagítják a programot, bemutatva a népzenei gyökerek és a Bartók-művek közötti kapcsolatot. Az este különleges zenei utazásra invitál, amelyen a tradicionális népzene találkozik Bartók kompozícióinak páratlan világával.

A 2025 januárjában megrendezésre kerülő jubileumi Ferences jótékonysági koncert január 16-án, csütörtökön este fél 8-kor kezdődik a Zeneakadémia Nagytermében, a koncert bevételét pedig a rendtartomány teljes egészében a gyöngyösi Autista Segítő Központ támogatására fordítja. 

Jegyek és további információk:
https://www.jegy.hu/program/ferences-jotekonysagi-koncert-az-autizmussal-elokert-sondorgo-kelemen-barnabas-kokas-katalin-170316

 

A rendezvény kiemelt támogatója a MET Magyarország Zrt.

Ferences Média, 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum