A történelem szinte ismétli önmagát, ahogy a barokk kori tetőszerkezet megújítására az utóbbi években vállalkozott a ferences rend. A ma működő kollégium épületét annakidején öt szakaszban, négy évtized alatt építették föl a szerzetesek. Most fejeződött be Collegium Seraphicum teljes tetőfelújításának III. üteme. Ez az Észak – Dél irányban húzódó, közel 100 méter hosszú, 1720-1760 között három ütemben létesült épületszárny, valamint a belső udvar déli oldalán, 1732-1739 között épült épületszárny csatlakozásának legösszetettebb tetőszakasznak a megújulását jelenti.
A felújítás III. üteme közel 25 millió forintba került, amelynek forrása az EMMI 10 millió forintos (EGYH-EOR-17-EPER-0263) és a fenntartó 15 millió forintos támogatása. Az 1900-ig teljesen fűtetlen kolostori cellákban, melyek most kollégiumi szobák, a központi fűtést tetőtéri kazánok biztosítják, melyek ebben a tetőrészben kaptak helyet. E tetőszakasz felújítása bonyolultabb feladat volt, mint ahol üres padlástér a munkaterület.
Közel háromszáz év elteltével, ma az épülethasználat új követelményeinek kell megfelelni, így például számítógépes hálózat nélkülözhetetlen az egyetemi hallgatók életében, de a modern kor követelménye a villámvédelem kiépítése is megoldásra vár. Most, hogy a tetőfelújítás négyötöd része már elkészült, köteles gondossággal kell védeni a természeti csapások ellen is az épületet.
A majdnem száz méter hosszú szárny déli végén a következő ütemben kell majd a tetőszerkezet felújítását, új cserépfedését elvégezni. Az egyre szélsőségesebb viharok villámkárai arra figyelmeztetnek, hogy a soron következő ütemben ezt a védelmet kell megvalósítani. A korábbi felújítási ütemekben a kolostor belső udvarát, a kvadrumot körbezáró épületszárnyak tetőfelújítása is elkészült. A pécsi püspökséghez tartozó Szent Ferenc-plébániatemplommal egy épületkomplexumot alkotó kollégium épületegyüttes (volt kolostor) villámvédelmi rendszerét – költségmegosztás szerinti – kell soron következő feladatként megvalósítani.
E munka eredményeként Pécs város látképében is meghatározó értékű épületegyüttesének felújítása tovább őrzi a város történelmi múltjának kiemelt értékét. Nem feledve azt, hogy a ferencesek itt már – közvetlenül a tatár-dúlás után – 1248-ban megtelepedtek és építették meg a Provincia Hungariae nyolc kusztódiája sorában ötödikként a pécsi kolostort, majd 1301-ben – ma alapfalaiban a templom előtt látható – ősi templomot. A hajdani fiatal ferences szerzetesek kollégiumát – a Collegium Seraphicumot – nevében őrzi a mai egyetemi és főiskolai kollégium.
HI