ferences logo

Családról, ünnepekről és a Ferences jótékonysági koncertről – beszélgetés Kokas Katalinnal és Kelemen Barnabással

Kelemen Barnabás hegedűművész, valamint szintén hegedűművész felesége, Kokas Katalin 2025. január 16-án a SÖNDÖRGŐ együttessel adnak koncertet a Zeneakadémia nagytermében az autizmussal élőkért. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar házaspár a velük készült interjúban a karácsonyi készülődésről, a jótékonyságról beszél, valamint arról, miért fontos rendszeresen koncertre járnunk, és hogyan tudunk ezzel segíteni másoknak – akár egy-egy dallam erejével.

– Hogyan telt a Kokas-Kelemen családban a karácsony?

– Kokas Katalin: Amikor megérkezik hozzánk a Jézuska, együtt van a család: a kilencvenéves nagymamám, a szüleim, Barnabás és én, a négy gyermekünk. Idén a nagy lányunk kedvese is velünk ünnepelt. A szüleim pedig vándorolnak, hogy mindegyik gyermekükkel teljessé legyen az ünnep.

– Kelemen Barnabás: December 24-én kis családi koncertet adtunk a csodálatos veleméri templomban. A környékbeli falvakból érkezők már tavaly is nagy számban gyűltek össze, ételt és italt hozva az alkalomra. Különleges itt megélni az összetartozás élményét, hiszen nem oly rég tartozunk a Zala-Hetés-Őrség határfalujához. Két hegedűn és brácsán játszottunk Gáspár fiunkkal együtt, többek között részletet Bach Goldberg-variációiból, Hanna lányunk énekelt, verseket mondott, Olga is készült meglepetéssel.

– Házaspárként és művészként is aktívan kiálltok a család szentsége mellett. Mit jelent számotokra a család, a zene és az advent hármasa?

– Barnabás: létezésem óta a család adja meg számomra az élet alapját, ezt a fontos mintát, mint családapa is viszem tovább: az év többi napján is ugyanolyan jelentősége van, mint karácsonykor. Nem kell ünnepi időszaknak lennie ahhoz, hogy a család és szeretet vegyen körül minket. Viszont minden nap fontos, minden nap teszünk érte.

– Katalin: A Karácsonyi készülődés tele van izgalommal. Négy gyermekünk közül ketten már kirepültek, és ilyenkor velük és a szüleimmel is együtt tudunk lenni. Beszélgetünk a kis Jézusról és sok-sok dolgot készítettünk idén is, például karácsonyfadíszeket és egyéb tárgyakat nemezből. Azt jó érezni, hogy itt valami csoda történik. A Veleméri templom szakrális légköre, varázsa mellett a közösség, illetve az együttlét ereje ami körülvesz minket, mindezt átitja Bach mindenek fölötti zenéje.

– Nem először léptek a Zeneakadémia színpadára. Milyen most a Ferences jótékonysági koncert apropóján ismét közönség elé állni?

–Barnabás: A Zeneakadémia a világ legszebb és legbensőségesebb koncertterme és 12 éves korunk óta az alma materünk. Nagyon szeretünk itt játszani, ide köt minket minden elképzelhető szál, sok művész a múltból, a jelenből. Szoros a kapcsolatunk a közönséggel is.

– Katalin: A Zeneakadémia a Fesztivál Akadémia Budapest a fő helyszíne, mely idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. A FAB-ért napi szinten tesszük a dolgunkat, egész évben folyamatosan mesterkurzusok, nemzetközi versenyek, koncertek és természetesen téli, tavaszi és nyári fesztiválok születnek az égisze alatt. Az első fesztiválon Kocsis Zoltán lépett utoljára a színpadra, s amellett, hogy zongorázott, előadást tartott és ott volt velünk, áldását adta arra is, hogy továbbvigyük az eseményt. Készülünk a Ferences jótékonysági koncertre is. A SÖNDÖRGŐ zenekarral kivételes kapcsolatunk van, évek óta játsszunk együtt, mely mindig ünnepnek számít színpadi életünkben.

– Több jótékonysági eseményen vállaltatok már szerepet. Miért fontos kiállni egy-egy ügyért? Milyen előkészületeket igényel egy ilyen esemény?

– Katalin: Minden koncertet megelőz az otthoni műhelymunka. A gyakorlás olyan varázslat, ami által szembesülünk a művek tükrén át önmagunkkal, és a folyamatos változással. Már ha időt adunk a belső átalakulásokhoz. Így van esélyünk fejlődni. Bármilyen kisebb, nagyobb teremben, jótékonysági eseményen játszunk, a felkészülési fázis nem változik. A színpadon csak a zene, az átlényegülés és a közönséggel való kapcsolódás megannyi finom csatornája létezik számomra.

– Barnabás: A közös muzsikálás öröme önmagában is csodálatos, de ha van közönség, előadássá válik a játék, melynek mindig utánozhatatlan töltése van. Az adás öröme ilyenkor visszahat, hiszen a közönségtől hatványozottan kapjuk mi is az energiát. Ha tudjuk, hogy a koncertünk bevétele egy alapítványt támogat, amely jó ügyet szolgál, még nagyobb öröm számunkra részt venni. Sok helyen szükség van segítségre, és ha tehetjük, mi ott vagyunk.

– Mit gondoltok, hogyan segíthet a zene a társadalmi szemléletformálásban?

– Katalin: A zene mindenkire hatással van. Mindannyian sokat dolgozunk, mai ember általában túlterhelt, fáradt, szinte észrevétlenül, de folyamatosan dolgozik. Elérhetőek vagyunk telefonon, e-mailen, követ minket az irodánk, és szinte folyamatosan rendelkezésre kell állnunk. A legnagyobb luxus a saját idő – de okostelefon és egyéb kütyüktől mentesen. Amikor beülünk egy koncertre és kétszer negyvenöt percig nem nézünk a mobilunkra és nem szól hozzánk senki, akkor másfél órát töltöttünk magunkkal. Magányos utazás a saját belső világunkba. Arra hivatkozva, hogy koncertre megyek, önmagamnak adok időt, hogy magammal legyek, átmoshassa a lelkem a zene, mert szükségem van erre: a katarzisra, az időre. Ugyanakkor mégsem vagyok teljesen egyedül ilyenkor, mert másokkal, közösségben élem meg ezt a csodát. Kevés az az idő, amit magunkra fordítunk, amikor befelé nézünk és ebben a zene, leginkább a klasszikus zene tud segíteni.

– Barnabás: A Talmud is megmondja, hogy minden ember a gyermekei tettein és életminőségén keresztül ítéltetik meg. A társadalmi szemléletformálásban kulcsfontosságú, hogy mit hoznak a gyermekeink otthonról. S ezt a közoktatásban kell tovább finomítani, formálni a bölcsödétől kezdve a felsőoktatás szintjéig az iskoláknak. Magyarország zenei nagyhatalom hírében áll. De semmilyen cím nem örökölhető. Meg kell érte dolgozni évről évre.

– Van-e személyes kötődésetek olyan családokhoz vagy gyermekekhez, akik hasonló helyzetben vannak, mint az Autista Segítő Központ diákjai?

– Katalin: Személyes kötődésünk nincs, de zenész ismerőseink, barátaink között vannak, akik autizmussal élnek együtt. Szükségesnek érezzük az összefogást: mindenki úgy segít, ahogy tud.

– Barnabás: Bár egy-egy koncert nem tudja megoldani a problémát, de egy kicsit hozzátesz a megoldáshoz. Mi szeretnénk nyitottak lenni a segítségre. Így tettük ezt december 11-én is.

– Inspirálta-e a zenéteket valaha a ferences rend értékrendje, szellemisége vagy más vallási, spirituális gondolat?

Barnabás: Nem tudok elképzelni úgy előadást, koncertet, hogy ezt ne egy nálunk sokkal feljebb lévőnek ajánlanánk.

– Katalin: Felmenőim között volt Dulánszky Nándor pécsi püpök, Barnabás református oldalról érkezett. A gyerekeink egy része így katolikusnak, egy része pedig reformátusnak lett keresztelve. De valóban, egyházaktól függetlenül, ahogy Barnabás igy mondja: a magunk zenész-művész módján vagyunk hívők.

– Milyen programmal érkeztek a jubileumi koncertre, és miért ezeket a darabokat tartottátok a legmegfelelőbbnek az alkalomhoz?

– Barnabás: A pályánkon fontos szerepet foglalnak el Bartók duói – és általánosságban a művei is. Kurtág György mesterkurzusain is ötvennyolc órán át merültünk el a Kelemen Quartettel Bartók Vonósnégyeseiben, amiből lemezfelvétel is készülőben van, a hat kvartettből már csak kettő hiányzik az összkiadáshoz. A SÖNDÖRGŐ a délszláv zenét anyanyelvi szinten beszéli, a találkozási pontjaink Bartók népzenei gyűjtései köré épülnek.

– Katalin: Nem először játszunk együtt, legutóbb tavaly a Bartók Tavaszon is színpadra léptünk, ami nagy élmény volt mindannyiunknak. Borzasztóan szeretjük őket, fantasztikus emberek, zenészek, és együtt egy zseniális család, akik ha közösen zenélnek, nincs hozzájuk fogható!

***

A SÖNDÖRGŐ együttes Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar hegedűművésszel, és feleségével, Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedű– és brácsaművésszel lép színpadra. Az este különleges zenei utazásra invitál, amelyen a tradicionális népzene találkozik Bartók kompozícióinak páratlan világával. A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin által előadott Bartók-hegedűduók tovább gazdagítják a programot, bemutatva a népzenei gyökerek és a Bartók-művek közötti kapcsolatot. A Ferences jótékonysági koncert január 16-án, csütörtökön este fél 8-kor kezdődik a Zeneakadémia Nagytermében, a koncert bevételét pedig a rendtartomány teljes egészében a gyöngyösi Autista Segítő Központ támogatására fordítja. 

Jegyek és további információk:
https://www.jegy.hu/program/ferences-jotekonysagi-koncert-az-autizmussal-elokert-sondorgo-kelemen-barnabas-kokas-katalin-170316

A rendezvény kiemelt támogatója a MET Magyarország Zrt.

Gellért Sára Mária
Fotó: Emmer László
Ferences Média, 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum