Bécs adott otthont februárban a környékbeli országokban szolgáló szentföldi ferences komisszáriusok találkozójának, amelyre a Szentföldi Kusztódia részéről is érkezett látogató. A szűk körű esemény célja a tapasztalatcsere és a személyes kapcsolatok megerősítése volt, különös tekintettel a háború kitörése utáni változásokra és a zarándoklatok újraindulására.
Tóth Vencel OFM, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány szentföldi komisszáriusa a svájci Paul Zahner testvér, valamint a bécsi Elias van Haaren testvér társaságában vett részt az eseményen. A meghívottak között szerepelt még Szlovéniából Peter Lavrih és Németországból Petrus Schüler testvérek, de ők sajnos nem tudtak jelen lenni. „A kusztódia részéről Silvio de la Fuente testvér érkezett, aki azzal a megbízatással látogatja a világon szolgálatot teljesítő komisszáriusokat, hogy segítse munkájukat, és erősítse a kapcsolatot a kusztódia és a komisszariátusok között” – mondta Vencel atya.
A találkozó egyik fő témája a Szentföld ügyének előmozdítása volt. Az utóbbi években jelentős szervezeti átalakulások történtek és a zarándoklatok is nehézségekbe ütköztek. A komisszáriusok munkája azonban elengedhetetlen a kusztódia számára, hiszen ők gyűjtik az adományokat a szentföldi keresztény közösségek javára, szervezik a zarándoklatokat, és mindenekelőtt helyi szinten képviselik a Szentföldi Kusztódiát.
A megbeszélések során gyakorlati kérdéseket is érintettek: a Szentfölddel kapcsolatos médiamegjelenések és kiadványok szerepéről vagy akár a hivatások támogatásáról. „Ha valaki a Szentföld szolgálatának szeretné szentelni az életét ferencesként, közvetlenül a kusztódiánál is jelentkezhet” – emelte ki Tóth Vencel, jelezve, hogy a hivatásgondozás is közös ügyük. A találkozó ugyanakkor a zarándoklatokkal kapcsolatos tapasztalatcserére is lehetőséget biztosított, szó esett például arról, hogy ramadán idején hol érdemes keresztényként étkezni Jordániában, vagy milyen kapcsolatok segíthetik a szentmisék szervezését a régióban. „Az ilyen összejövetelek nemcsak a hivatalos megbeszélésekről szólnak, hanem arról is, hogy testvéri módon megosszuk egymással tudásunkat, segítve ezzel mindannyiunk küldetését” – zárta szavait Tóth Vencel atya.
A németül beszélő komisszáriusok évente szerveznek találkozókat, ám a koronavírus-járvány miatt ez az eseménysorozat egy időre megszakadt. Idén azonban már konkrét tervek születtek az újraindításról, sőt 2026 januárjában globális összejövetelt is tarthatnak, amelyre a világ valamennyi országában szolgáló ferences komisszárius meghívást kap.
***
Gál Emília
Fotó: Vencel Pater Facebook-oldala
Ferences Média, 2025