ferences logo

Barátok és gyógynövények közt, Szegeden

Magyarország egyik legjelentősebb műemléke, az alsóvárosi ferences templom és rendház. A több mint fél évezredes épületegyüttes ma is eredeti funkciójának megfelelően működik. A Havi Boldogasszony templom a magyar gótika egyik legjelentősebb alkotása. Nyolcszáz évet utazhatnak az időben a látogatók.
Az elmúlt évben megújult látogatóbarát intézményben szeptembertől az érdeklődők többek között interaktív kiállításokon ismerhetik meg a ferences szerzetesek történetét és bekapcsolódhatnak a barátok mindennapjaiba. Betekintést nyerhetnek a szerzetesek celláiba, valamint a program részeként gyógynövénykertet is megcsodálhatják, ahol likőrök, gyógynövény-pálinkák és teák alapanyagául szolgáló harmincféle növényt termesztenek a barátok.
Egy negyedórás dokumentumfilm az épület kultúrtörténeti jelentőségét is bemutatja. A történelmi ritkaságok között látható lesz például a Mátyás király palástjából készült kazula, valamint megtekinthető Marchiai Szent Jakab széke, ami a 15. századból maradt fenn, s így a legrégebbi megmaradt ülőbútor Magyarországon.
A kiállítás interaktív elemekben is bővelkedik majd, ez azt jelenti, hogy érintőképernyős tájékoztató konzolok segítségével a gyerekek és a felnőttek egyaránt ismerkedhetnek a kolostor történetével. Ezeken is megtekinthető lesz több kisfilm, így például a magyar ferencesek kínai missziójáról, a szerzetesek kommunisták általi üldöztetésről és az épületegyüttes művészettörténeti érdekességeiről. Egy 1713-ból fennmaradt rajznak köszönhetően kiderül, hogyan nézett ki az épület a középkorban, illetve az 1980-as évek lepusztult állapotát is bemutatja a tárlat.
A rendház látogatás ideje a tervek szerint mintegy másfél óra lesz, az érdeklődők számára hétfő kivételével naponta 10-től 18 óráig minden páros órában indul csoportok, idegenvezetéssel. Ezekre a www.latogatobarat.hu internetes oldalon regisztrálhatnak majd a vendégek. A magyar mellett angol, német, spanyol, olasz és lengyel nyelvű tárlatvezetések is igényelhetőek lesznek.

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum