A mátraházai Magyarok Nagyasszonya Kápolnától 13 órakor indulnak, a Kékestetőn programokkal folytatódik rendezvény, ahol Szilvásy Zsuzsanna igazgató beszámol az ASK tevékenységéről, céljairól, majd üzenetekkel ellátott kék lufikat engednek fel a levegőbe. Másnap, április elsején pedig csatlakoznak a „Ragyogj Kékben” akcióhoz. Ezen az éjszakán kékre világítják az Autista Segítő Központnak helyet adó ferences kolostort és a város főterén lévő Szent Bertalan-templomot. A világnapi események célja felhívni a társadalom figyelmet az autizmussal élőkre illetve az őket segítő intézményre.
A két és fél kilométeres erdei sétára az ASK meghívta az intézmény támogatóit, és várja mindazokat, aki fontosnak tartják e tevékenységet. „A kék az autizmus színe, ezért is választottuk az országos kéktúra útvonalát és a közelünkben lévő Kékestetőt úti célul – tudta meg a Ferences Sajtóközpont Zólyomi Viktóriától, az ASK munkatársától. – Az intézmény gondozottjainak nem ismeretlen a Mátra, gyakran szerveznek kisebb-nagyobb túrákat számukra.”
Hazánkban százezer autizmussal élő ember van. Léteznek fejlesztési módok, melyekkel az autisták és környezetük élete megkönnyíthető, és az érintettek képességei fejleszthetőek. Erre vállalkoztak tíz éve a ferencesek. Az ASK egyedülálló módon biztosítja azt a komplex fejlesztést és támogatást, amely magában foglalja az iskolai oktatást, a gyermekotthont, a felnőttek átmeneti otthonát és lakóotthonát, valamint a foglalkoztatást is egy majorságon belül. Az intézmény összesen 57 autista gyermeknek és felnőttnek nyújt ellátást.
A gyermekek és fiatalok gondozása a családok számára nélkülözhetetlen. Nemrégiben egy szülő így fogalmazott: „Ha a gyermekem nem lenne bentlakásos intézetben, akkor nem tudnék semmilyen munkát sem vállalni.”
A központban ellátott gyermekek és felnőttek az év nagyobb részét az intézmény falai között töltik. Többen másféle fogyatékosságban is szenvednek. A speciális fejlesztéseken túl az intézmény nyári tábort, kirándulást, múzeumlátogatást, művészeti terápiás foglalkozásokat, úszást szervez. A ferenceseknek meggyőződése, hogy az autista embereknek is joga van az emberhez méltó életre, amihez szakemberek támogatása szükséges. Az ASK keretében működő kiskorúak otthona 25 férőhelyes, az átmeneti otthonuk tíz férőhelyes és a karácsondi lakóotthonuk szintén tíz férőhelyes. Általános iskolájukban pedig negyvenen tanulnak.