Frajka Félix korábbi szentendrei ferences tanár elgondolása volt, hogy a Tövis utcai ferences templom bejáratához készüljön műalkotás, mely a hét ferences vértanúnak állít emléket, akik a 1944 és 1954 között váltak az egyház iránti gyűlölet áldozataivá. Markolt Sebestyén szobrászt, szentendrei öregdiákot kérte fel dombormű elkészítésére. Egy alkotás elkészülésének sok állomása van: először vázlatrajz és agyagminták, majd a tényleges alkotás születik megl gipszből, végül ez alapján a márvány megmunkálása következik. A gipszalkotás is önálló mű, valódi művészi munka, amelyet Markolt Sebestyén egykori iskolájának adományozott.
A vértanúk – Körösztös Krizosztómot (1900–1944), Kovács Kristófot (1914–1944), Hajnal Zénót (1900–1945), Kiss Szalézt (1904–1946), Lukács Pelbártot (1916–1948), Kriszten Rafaelt (1899–1952) és Károlyi Bernátot (1892–1954) – alakját meggyilkolásuk után a legteljesebb hallgatás övezte, felejtésre voltak ítélve. Kortársaik az évtizedek alatt többnyire eltávoztak közülünk. Frajka Félix azonban fiatal ferences növendékként még ismerhette őket és igyekszik ápolni emléküket.
A háborúnak és a diktatúrának nemcsak azok az áldozatai, akiket meggyilkoltak. Majdnem minden családnak volt háborús halottja, másokat kitelepítettek, gulágra hurcoltak. Akik itthon maradtak, azokat is kifosztották, megfélemlítették. Tízezrek nőttek föl apátlanul. Generációk sínylették meg, hogy megcsonkított családban nevelkedtek, egész társadalmakat nyomorított meg az istentelen és embertelen ideológia. Nem kis szerepe van mindennek abban, hogy ma itt tartunk. Mindnyájan áldozatai vagyunk annak, ami a vértanúk vérét követelte. Ezért közünk van hozzájuk, még ha a nevüket a közelmúltig nem is hallottuk.
A vértanúkra emlékeznek március 22-én 18 órai kezdettel a szentendrei gimnáziumban. Markolt Sebestyén alkotásának leleplezése után pódiumbeszélgetésben elevenítik fel az egyházüldözés korát, majd Hajnal Géza Ördögárok című színdarabjának ősbemutatója következik. A szerző édesapja is börtönben volt az ötvenes években, több pappal raboskodott együtt. Ez ihlette a színdarabot.
Az est megrendezésének tetemes költsége van (szoborszállítás, építési munkálatok stb.). Ehhez az iskola vezetősége adományt kér a résztvevőktől. Mindenkit szeretettel várnak felajánlás nélkül is, ők tiszteletjegyet kérhetnek. Támogatói jegyet 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 Ft vagy más összeg felajánlásával lehet kérni. Az érdeklődők e-mailben jelezzék, hogy mennyi és milyen fajta jegyet kérnek, és azt is, hogy kérnek-e a vértanúk életéről cd-t. Jegyigénylés a e-mail címen.