ferences logo
damaszkuszi vertanuk

A remény tanúságtevői: Szentté avatták a damaszkuszi ferences vértanúkat

Assisi Szent Ferenc stigmatizációjának nyolcszázadik évében, 2024. október 20-án Ferenc pápa szentté avatta a szentföldi ferences kusztódia nyolc minorita szerzetesét, akik 1860-ban haltak vértanúhalált Damaszkuszban.

A 19. század közepén Szíriában fellángolt a keresztényüldözés. Damaszkusz városának 150 ezer lakója közül körülbelül húszezren voltak keresztények, nagyobbrészt maroniták. Ezen a területen szolgáltak ferences szerzetesek is, akik a latin szertartású katolikusok lelki gondozását végezték.

1860 júliusára a keresztényüldözés Damaszkuszra is kiterjedt: a muszlimok július 9-én felgyújtották a város népes keresztény negyedét, megjelölték a keresztények házait, majd sorra lemészárolták mindazokat, akik nem tagadták meg hitüket. Manuel Ruiz López és társai (hét ferences és három maronita férfi, akik vér szerinti testvérek voltak) a Szent Pál tiszteletére épített ferences templomban imádkoztak, amikor rájuk rontottak és megölték őket. Holttestüket tömegsírba vetették, amely a templom 1866-ban történt újjáépítését és újraszentelését követően a damaszkuszi keresztények zarándokhelyévé vált.

Manuel Ruiz López spanyol származású volt, ő volt a damaszkuszi kolostor gvardiánja: 1825-ben lépett be a rendbe, majd miután 1830-ban pappá szentelték, a rákövetkező évben a Szentföldre küldték, ahol a helyi nyelvek elsajátítása után társaival együtt gyümölcsöző apostoli munkát végzett. Bár 1847-ben egészségügyi okokból kénytelen volt visszatérni Európába, 1858-ban már újra a Szentföldön találjuk. A mészárlás éjszakáján a templomba sietett, hogy magához vegye az Eucharisztiát, hogy az üldözők ne tudják meggyalázni a Legszentebbet.

Manuel testvér társai ugyancsak a damaszkuszi minorita közösség tagjai voltak, egy testvér osztrák, a többiek spanyol származásúak, akik változatos szolgálatokat végeztek a szentföldi kusztódia kötelékében. A velük együtt vértanúhalált halt Massabki testvérek világi maronita férfiak voltak, akik támogatták a ferencesek szolgálatát, s ismertek voltak imádságos életükről.

1872-ben a ferences rend kezdeményezte Manuel Ruiz López és társai boldoggá avatását. XI. Piusz pápa a maronita patriarkátus kérésére engedélyezte, hogy a ferences szerzetesekkel együtt a Massabki testvéreket is boldoggá avassák: az ünnepre Assisi Szent Ferenc halálának 700. évében, 1926. október 10-én került sor a Szent Péter-bazilikában.

A tizenegy damaszkuszi vértanú tisztelete egyre terjedt, különösen a maronita egyházban. Világossá vált, hogy szentté avatásuk a párbeszéd, a béke és az egység üzenetét közvetítheti a háborús konfliktusoktól szenvedő Közel-Keleten. A maronita püspökök ezért 2022-ben kérték Ferenc pápától a Massabki testvérek szentté avatását, s kérésükhöz a kisebb testvérek miniszter generálisa és a szentföldi kusztos is csatlakozott. Ferenc pápa a 2024. július 1-i konzisztórium során hirdette ki, hogy szentté avatásukra 2024. október 20-án, a missziók világnapján kerül sor a Szent Péter téren. A Szentatya homíliájában úgy méltatta őket mint olyan szenteket, akik „Jézus stílusa szerint éltek: szolgálatban”. „Hitükben és apostoli munkájukban nem tápláltak világi vágyakat, nem töltötte el őket a hatalom kényszerképzete, hanem épp ellenkezőleg, testvéreik szolgáivá tették magukat, leleményesek voltak a jócselekedetekben, állhatatosak a nehézségek között, nagylelkűek mindvégig” – fogalmazott, majd arra hívta a hívő közösséget, hogy bizalommal kérjék az új szentek közbenjárását.

 

A ferences vértanúk:

  • Manuel Ruiz López (gvardián)
  • Carmelo Bolta Bañuls (plébános)
  • Nicanor Ascanio Soria
  • Nicolás María Alberca Torres
  • Pedro Nolasco Soler Méndez
  • Francisco Pinazo Peñalver
  • Juan Jacob Fernández

 

A maronita vértanúk:

  • Francis Massabkiz
  • Mooti Massabki
  • Raffaele Massabki

 

Szöveg: Kámán Veronika
Fotó: ofm.org
Ferences Média 2024

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2024 Ferencesek - Pax et bonum