A londoni részvétel lehetőségét a debreceni Európa-bajnokságon a 100 méteres pillangóúszásban elért 8. helyezésével harcolta ki. A lány 2004 óta úszik versenyszerűen, egy komolyabb szereplés után döntötte el, hogy akár az olimpiáig is elmegy. Idén sikerült ez a terve, már kint vannak a csapattal Londonba, 100 m pillangón szurkolhatunk neki. A ferences rend rózsadombi Szent Angéla Gimnáziumának tantestülete és diákjai is izgulva nézik majd az eseményeket.
Lilu, aki most végezte el a 9-iket, jól tejesít, nemcsak a medencében, hanem az iskolapadban is, igaz, a legutóbbi időszakban keveset látták, de amikor csak tehette, bepótolta az elmaradást – meséli osztályfőnöke, Berthóty Kálmán. A debreceni úszó EB-n, amikor éppen nem volt jelenése, a szobájában készült, könyvekkel és jegyzetekkel látták a sporttársai.
Ezt csak így lehet csinálni, ambícióval, kitartással – mondja a tanára, aki általános iskolás kora óta ismeri az olimpikont, hittant tanított az osztályának. „Emlékszem még arra a szöszi, törékeny lányra, aki megjelent az iskolában, ma pedig egy széles vállú, céltudatos fiatal hölgy, varázslatos személyiség” – áradozik róla Berthóty Kálmán.
Az élsportolók többsége magántanuló, Liliána azonban nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel, mert szereti az iskolai közösséget, szorgalmasan tanul. Ezt erősíti meg osztályfőnöke is, aki úgy véli: barátságok köttetnek az iskolában, osztálykirándulás, számos iskolai rendezvény várja a diákokat, személyiségformáló közösség a miénk.
A tanár elárulta azt is a KamaszPanasznak, hogy példaképnek tekintik az olimpikont a Szent Angéla Gimnáziumban, egy követendő minta, amely azt erősíti, hogy igenis érdemes tenni a kitűzött célokért, mert elérhetőek. Több diák kezdett el sportolni, mert rájött, mennyi mindent ad az életben.
Tudnivalók Liluról
Az ifjúsági Európa-bajnokságon 50 m pillangón negyedik, 200 pillangón arany-, 100 m pillangón pedig ezüstérmes lett, tagja volt az ötödik helyen végzett vegyes váltónak.
Családjukban nem ő az egyetlen olimpikon, nagyapja, Gyarmati Dezső a magyar vízilabda válogatott tagjaként háromszor állhatott az ötkarikás világverseny dobogójának legmagasabb fokára.
A nagyapa első olimpiája is Londonban volt, méghozzá 1948-ban, akkor ezüstérmet nyert csapatával.
Többször úszott a nagypapáról, a Nemzet Sportolójáról elnevezett hódmezővásárhelyi uszodában, amely fantasztikus érzés lehetett Lilunak.
Egerszegi Krisztinához hasonlítják vízfekvését, technikáját. Szüleit tekinti példaképeinek, a civil életben ügyvéd szeretne lenni.
Forrás: kamaszpanasz.hu