ferences logo
Pasaréti Közösségi Ház

A Pasaréti Közösségi Ház: egy igazi ferences közösségi tér

2021 óta működik a Pasaréti Közösségi Ház (PKH), amely mára a budapesti kerület egyik legjelentősebb közösségi és kulturális központjává vált. A ház számos programnak és eseménynek ad otthont, a lelki elcsendesüléstől kezdve a kulturális programokon, koncerteken át a tudományos előadásokig, miközben változatos terei családi, céges vagy más közösségi rendezvényekre bérelhetők is. Az épület része egy kápolna is, amelyben Meszlényi Zoltán ereklyéje található, és amelyet Cserháti Ferenc püspök szentelt fel. A PKH működéséről és küldetéséről Huszár Orsolya igazgatóval beszélgettünk.

– Hogyan indult a Pasaréti Közösségi Ház története?
– A Pasaréti Közösségi Háznak már volt egy elődje a Szilfa utcában, közel a Pasaréti térhez. Sőt, ha még tovább megyünk vissza az időben, több mint 100 éve van jelen a ferences lelkiség ezen a környéken. Ez a jelenlét máig meghatározza a kerület atmoszféráját és a helyiek életét. A Szilfa utcai közösségi ház, amelyet Kájoni háznak hívtak, sokkal kisebb volt a mostaninál, de fontos alapot teremtett a mai közösségi ház működéséhez. Egyes programok már akkor elindultak, és a ház szellemisége azóta is a ferences hagyományokhoz kötődik. Ahogy nőtt az igény, a Kájoni ház már kicsinek bizonyult, ezért lehetőség adódott a Pasaréti úton lévő telek megvásárlására. Itt 2021-re elkészült egy modern és hangulatos új épület Sajtos Gábor (SAGRA Építész Kft.) tervei alapján. Az épület megjelenése több részletében utal a ferences szellemiségre és a templomhoz való kötődésére. 2024-ben a Műcsarnok építészeti szalonjában is kiállították a közösségi ház fényképét, amelyen egy olyan szögből mutatták be, amelyből nézve a Közösségi Ház és a templom egy egységet alkot, A ház 2022-ben Építőipari Nívódíjat is nyert.

Pasaréti Közösségi Ház 1

– Hogyan járul hozzá a közösségi ház a ferences lelkiség gazdagításához, megéléséhez?
– A közösségi ház mindennapi működésében elkötelezett a ferences lelkiség iránt. Amikor külsős partnerek megkeresnek minket, mindig megkérdezzük, milyen rendezvényt terveznek, és elmondjuk, hogy a ház programjai a ferences értékekre épülnek, így vannak események, amelyeket nem tudunk befogadni. Az épület része egy kis kápolna, amely nyitva áll az imádkozni vágyók előtt, kisebb szertartásokra, például keresztelőkre és esküvőkre is alkalmas. Itt zajlanak az ovis misék is szombat délutánonként. A nagyterem konferenciák, képzések, színházi előadások helyszíne, de olyan programokat is szervezünk, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a ferences közösséghez. Ilyen például a Szó szimfóniája ismeretterjesztő sorozat, amely ferences történeti és teológiai témákat dolgoz fel, illetve mentálhigiénés előadásokat is kínálunk.

Kisebb szobáinkban lelki beszélgetések, csoportterápiák, például gyászfeldolgozó vagy AA csoport találkozói is helyet kapnak. A plébániai élet nagyobb eseményeinek, például báloknak, hittanóráknak is teret biztosítunk. Az elmúlt év egyik emlékezetes eseménysorozata a templom 90. évfordulójához kapcsolódott, amelyet a plébániával közösen szerveztünk.

– Van-e missziós küldetése a közösségi háznak?
– A közösségi háznak erős missziós elkötelezettsége van: nemcsak a helyi közösség előtt áll nyitva, hanem mindenki számára, ezt jelképezi a szélesre tárható kapuja is. Távolabbról érkező látogatók számára is gyakran lehetőség nyílik megmutatni, mi adja a mi reménységünk forrását. Az épület teljesen akadálymentes, így a mozgássérültek és babakocsis látogatók számára is könnyen elérhető. 

Pasaréti Közösségi Ház 3

– Minden korosztály számára kínáltok programokat?

Igen, kifejezetten célunk, hogy minden korosztályt megszólítsunk. Már kisgyermekkortól kínálunk programokat: balett oktatást, Varázszene művészeti foglalkozást, vagy a legkisebbeknek a Kerekítő és Ringató zenés baba-mama alkalmakat, az iskolás korosztálynak pedig tanulásfejlesztő foglalkozásokat. A felnőttek számára ismeretterjesztő sorozatok és versmondó estek állnak rendelkezésre többek közt. Különösen kedvelem a nyugdíjas klubot és a szenior örömtánc programokat, mert az idősek példát mutatnak nekünk, hogyan éljük meg az idős kort derűvel és energiával, s ezt érdemes követni. A nyugdíjasklubban a résztvevők hasznos információkat kapnak, például arról, hogyan használhatnak okosórát, vagy hogyan végezhetnek egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat. Ezek a programok segítenek kiszakítani őket a magányból, közösséget és társakat találnak általuk. A közösségi ház változatos szabadidős és hobbitevékenységeket is kínál. Ilyen például a varrószakkör, a kosárfonás, valamint a bőr- és nemezfoglalkozások, a társaskör táblajátékok klubja, amelyek lehetőséget adnak az alkotásra és a közösségi élményekre egyaránt.

 – Milyen forrásokból fedezi a ház ezt a sok programot?

A ház önfenntartó, ami a működés egyik különlegessége. Nagyon fegyelmezett költségvetéssel dolgozunk, és bebizonyítottuk, hogy egy ilyen ház képes önfenntartó lenni. Ehhez természetesen ki kell használnunk a pályázati lehetőségeket is. A ház fő bevételi forrása a terembérlés. Szeretettel várjuk az érdeklődőket, és örömmel fogadjuk azokat a rendezvényeket, amelyek illeszkednek a ház szellemiségéhez. Konferenciák, pszichodráma-foglalkozások, céges és családi események, esküvők, valamint cserkész- és egyéb közösségi rendezvények számára is ideális helyszínként szolgálunk.

– Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?

Terveink között szerepel, hogy a Naphimnusz 800. évfordulója alkalmából lelkiségi programsorozatot szervezzünk, amellyel méltó módon ünnepelhetjük meg ezt a különleges eseményt. Fontos célunk a fűtéstechnikai rendszer fejlesztése is, mivel a jelenlegi rendszer felújításra szorul. A pályázati stratégiánkban továbbra is arra törekszünk, hogy olyan programokat támogassunk, amelyek az adott év évfordulós eseményeihez kapcsolódnak. Kiemelten fontos számunkra, hogy a közeljövőben bővítsük a fiatal felnőtteknek szóló programkínálatot, hiszen ebben a korosztályban is nagy az igény a közösségi és kulturális lehetőségekre.

***

Szöveg: Gál Emília
Fotó: Ferences Média, Pasaréti Közösségi Ház, Civilek Infó
Ferences Média, 2025

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum