„A templomszentelés örömnapja! Mélységes hála a Mindenható Istennek, hogy ezt is megérhettük” – olvashatjuk a pasaréti ferences kolostor háztörténetében 1934. október 14-éről, a felszentelés napjáról. Sok évnyi előkészület, számos vita, ellentét, áttervezés után született meg Budapest egyik első modernista temploma, amelynek célja az egyre növekvő pasaréti városrész lelki szükségleteinek kielégítése volt.
A templom építésének idején merőben szokatlan stílusa egyesíti a ferences egyszerűséget és a kora-román itáliai templomok hangulatát a modern építészet formavilágával és vívmányaival – így a Rimanóczy Gyula tervezte épület maradandó és művészettörténetileg is jelentős alkotás.
A pasaréti Páduai Szent Antal-templomot 90 éve szentelte fel Serédi Jusztinián bíboros, hercegprímás. Az 1934-es eseményre ünnepi hálaadó szentmisével emlékezett a pasaréti ferences plébánia hívő közössége október 12-én, szombaton este. A szentmisét Dr. Erdő Péter bíboros úr mutatta be.
„A pasaréti templom sokunk számára otthon, ahol sokakat kereszteltek, több generáció nőtt fel ezen a helyen, számos ferences testvér növekedett itt szerzetesi és papi hivatásában. Nemcsak Isten háza ez, de otthonunk is” – köszöntötte Magyar Gergely OFM plébános az egybegyűlt vendégeket, hívőket, ferences testvéreket és a korábbi plébánosokat a szentmise elején.
Erdő Péter bíboros úr szentbeszédében a vasárnap evangéliumáról elmélkedve kiemelte:
„Azért építjük a templomokat, hogy bennük az Isten szava meghallgatásával, a szentségek vételével és az imádsággal egyre közelebb kerüljünk Krisztushoz, és általa a szentháromságos Istenhez.”
A gazdag ifjú története kapcsán a bíboros kifejtette, hogy az üdvösséget nem automatikusan kapjuk, azt nem lehet kiérdemelni, nem megvásárolható – hanem ajándék. Az üdvösség egyedül Isten ajándéka, az igaz ember számára is. Ugyanakkor nekünk is tennünk kell érte. Olyan ajándék, aminek feltételei vannak. Az ünnepi lakomára való meghívás ingyenes, de kell a menyegzői ruha. Mi emberek is tegyük meg, amit tudunk. „Ehhez kérjük a plébánia egész közössége számára az éleslátást” – zárta homíliáját Erdő Péter bíboros úr.
Az ünnepi szentmise végén került sor a Szent Antal-díjak átadására. A díjat a pasaréti plébánia képviselőtestülete adományozza azoknak, akiknek élete, munkássága megjelölte a plébánia életét.
Ebben az évben Balogh Ilike és Déri András kapta a kitüntetést, valamint Szvoboda István posztumusz részesült a díjban.
Balogh Ilike személyében az egyházközség olyan tagját ismerte el, aki évtizedek óta teljesít szolgálatot a plébánia és a rendház portáján, illetve mosodájában. Csendes háttérmunkája, szorgalma, lelkiismeretessége, egyszerűsége, szerénysége, jószívűsége, imádságos lelkülete mindenki számára példaadó.
Déri András karnagy úr több, mint negyven éve szolgálja fáradhatatlanul a pasaréti plébánia közösségét, a templom magas színvonalú egyházzenei életének felépítője, élharcosa és záloga is egyben. Az egyházközség karnagyi szolgálatának lelkiismeretes végzéséért, a Szent Antal Kórus és Zenekar vezetéséért, szervezőmunkájáért, a templom zenei életének kiemelkedő színvonalon való működtetéséért mondott köszönetet neki ezzel a díjjal a plébánia közössége.
Szvoboda István személyében, portai szolgálatán keresztül mindig ferences lelkületű, hiteles, udvarias ember köszöntötte a plébániára betérőket, akik így jó képet alkothattak a plébániáról és közvetve az egész Egyházról. 2023-ban bekövetkezett váratlan halálával nagy űrt hagyott a plébánia életében. A posztumusz díjjal az egyházközség háláját és elismerését fejezte ki az egész közösségért végzett lelkiismeretes, precíz, igényes munkájáért, amely nemcsak a portai szolgálatban, hanem a kiadványszerkesztésben és számos egyéb területen is megmutatkozott. A díjat Szvoboda István özvegye, Pataki Zsuzsa vette át.
Erdő Péter bíboros úr zárszavában arra hívta fel a figyelmet, hogy egy templomépület fennmaradását a benne élő, működő közösség garantálja. A templomot nemcsak egy-két évtizedre vagy egy nemzedék számára építjük, hanem az örökkévalóságnak. Ez a templom ennek a közösségnek a központja, itt van az oltár, a tabernákulum, itt mutatjuk be a szentmisét.
Bízunk benne, hogy a pasaréti templom továbbra is a találkozások, az Istenhez való közelség helye marad az itt lakók és az ide betérők számára hosszú-hosszú időre.
Fotó: Gieszer Richárd
Szöveg: Kardos Csongor
Ferences Média 2024