1686-ban Móra Athanáz házfőnök felelt a könyvtárért, és valószínűleg ő a magyar történelem egyetlen ismert könyvtárosa, akit a karóba húzás veszélye fenyegetett. A történet részleteit egykorú feljegyzésekből, levelekből és 18. századi másolatokból ismerjük.
A hódoltság utolsó időszakában az egri vár török megszállói hatalmas sarcot vetettek ki Gyöngyösre, s a város nem tudta teljesíteni követelést. A törökök két városi bírót és a ferences házfőnököt túszul magukkal vitték Egerbe azzal a fenyegetéssel, hogy a sarc ki nem fizetése esetén karóba húzzák őket. A város csupán bíráit tudta kiváltani, az idős ferences az egri tömlöcben maradt, mert a rendháznak nem volt pénze megfizetni a sarc fennmaradó részét. A könyvtáros-házfőnök végül úgy szabadult ki, hogy egy fiatal rendtársa, Lázár Norbert vállalta át a sorsát, jelentkezett fogolycserére. Ő a kivégzést ugyan elkerülte, de a tömlöcben hosszú, keserves éhezés várt rá. Fennmaradt egyik levele: „Már az éhség miatt járni se tudok, mert pünkösd óta enni rendes étel nem adatik nékem.” A fogoly barát végül az őrök megvesztegetésével szabadult ki.
A szörnyű történet forrásait a gyöngyösi rendház irattára őrizte meg, amely 1846-ig a könyvtár részeként működött. Aki pedig a könyvtár történetére kíváncsi, ajánljuk figyelmébe Fáy Zoltán: A Gyöngyösi Ferences Könyvtár című, most megjelent könyvét, mely a gyöngyösi ferenceseknél szerezhető be (Gyöngyös, Barátok tere 2.) 1600 Ft-ért.