ferences logo

A Jó Pásztor nyomában Sill Aba atyával

A rendezvényt a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár munkatársai szervezték, H. Simon Katalin gyűjteményvezető köszöntötte az egybegyűlteket és a kötet létrejöttében közreműködőket. Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Konkoly István nyugalmazott megyéspüspök, Puskás Tivadar polgármester, Harangozó Bertalan kormánymegbízott és Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke is.

A Magyar Katolikus Kultúra Napjai programsorozat (amelynek első rendezvénye ez a könyvbemutató) fő célkitűzése az, hogy a középpontba állítsa a katolikus kultúrát, annak értékeit, hiszen az a hit, amely nem teremt kultúrát, rosszul megélt hit. A különböző – történelmi, irodalmi, zenei – programok célja az, hogy a katolikus kultúrát bemutassa, megőrizze, és a látogatók élményein keresztül továbbadja azt a jövő nemzedékének. Ezen gondolatok jegyében nyitotta meg a rendezvénysorozatot Veres András megyéspüspök, majd egy goethei gondolatot idézett, miszerint mindenkinek mindennap el kellene olvasni legalább egy verset, meg kellene hallgatni egy zenét vagy megnézni egy festményt, hiszen ezek emelik a lelket.

Szerdahelyi Csongor bevezetőjében kiemelte, hogy Szombathely hívő város, amelyben Aba atya a kontinuitást képviseli. Itt volt 1950-g teológus és elsőként tért vissza a ferences rendházba a rendszerváltáskor. Szerencsések lehetnek a szombathelyiek, hiszen vannak ferences szerzeteseik.Kevés település büszkélkedhet ezzel, hiszen míg 1950 előtt közel hétszáz ferences tevékenykedett és imádkozott több tucat kolostorban  országszerte, ma mindössze 110 tagja és 13 rendháza van a magyar ferences provinciának.

A bevezető gondolatokat követően Szerdahelyi Csongor kérdezte Sill atyát a szülőföldjéről, Csallóközcsütörtökről – az akkori történelmi eseményekről, kitérve röviden a magyarság helyzetére is –, majd a noviciátus éveiről, a háborúról, a szombathelyi székesegyház lebombázása utáni újjáépítéséről, a körmendi káplánságáról – amikor a rendszer nem nézte jó szemmel, hogy Aba atya harminc ministránssal foglalkozik, a ferences rend feloszlatásáról, az 56-os forradalmat követő megtorlásokról, és a ferencesek rendszerváltozás utáni visszatértéről.

A bemutatót követően sokan megszólították Sill atyát, aki kérésre örömmel dedikálta a köteteket. Történelmi idők tanúja ő, maga az élő kapocs jelen és múlt között, amelyet sokan csak az idősebbek elbeszéléseiből ismernek. A bemutatón is több nemzedék képviseltette magát – ismerősök, barátok, paptestvérek, egykori hittanosok, tanítványok, hívek. A kötet egyfajta tiszteletadás a több évtizedes papi életút, valamint az atya máig derűt sugárzó személyisége előtt.

A könyvbemutató végén Aba atya kiemelte: az, hogy hosszú és tevékeny életút adatott meg neki, nem érdem, hanem kegyelem, ajándék a Jóistentől.

Csuti-Mátyás Zsófia

A kötet 2500 Ft-os áron megvásárolható a Martinus Könyvesboltban, vagy megrendelhető az 513-191-es telefonszámon és az   e-mail címen.

Oszd meg a barátaiddal:
Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum