A tanúvallomások és dokumentumok feldolgozásával készült hangjátékban kirajzolódnak az 1944 és 1954 közötti vértanúság-történetek és a korabeli társadalmi körülmények. A százánál több szereplőt negyven színész jeleníti meg, többek között Kubik Anna, Cseke Péter és Lux Ádám.
P. Kriszten Rafael budai házfőnök, aki később szintén vértanú lett, 1945. május 9-én Budán értesült arról, hogy két rendtársa, Körösztös Krizosztom és Kovács Kristóf 1944 végén vértanúságot szenvedett Újvidéken. Ekkor jegyezte fel: „Imádkozzunk közbenjárásukért!”
Ma, közel hetven év távlatából mindhármukra, s rajtuk kívül még Kiss Szalézra, Lukács Pelbártra, Hajnal Zénóra és Károlyi Bernátra is vértanúként tekint az egyház. Ők nemcsak politikai üldözöttek, hanem az egyházellenesség áldozatai is voltak. A hit harcosai, akiknek szelídsége és hűsége által az Úristen sebet ütött a kommunizmus rendszerén.
A hangjátékot Kálmán Peregrin ferences történész, E. Román Kata, Dévény Mária szerkesztők és Horváth János hangmérnök készítette.