A Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium keretében működő Budai Ferences Énekes Iskola 2009-es megalakulása óta egyedülálló szellemi műhellyé nőtte ki magát, amely a zenei és lelki fejlődés mellett a közösségi értékekre is nagy hangsúlyt fektet: nemcsak a schola cantorum hagyományát élesztette újjá Magyarországon, hanem évente számos emlékezetes koncerttel és jótékonysági eseménnyel is hozzájárult a kulturális élethez. Az iskola idén újabb mérföldkőhöz érkezett, ugyanis fennállása eddigi legnagyobb koncertjére készül a Művészetek Palotájában.
Az Énekes Iskola 2009 szeptemberében indult a Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium általános iskola „A” osztályaiban, a rajz és az angol tagozat után, melyek e területeken emelt óraszámú képzési lehetőséget biztosítanak a tanulók számára mind a mai napig – Isten és a közösség értékeit állítva a középpontba. Az Énekes Iskola alapításával az iskola az egyházi intézmények között elsőként keltette életre újra a schola cantorum, azaz az énekes iskola hagyományát a rendszerváltás utáni Magyarországon.
A schola cantorum története a 7. századig, a pápai udvarig nyúlik vissza, ahol a keresztény világ legősibb oktatási formájaként jelent meg. Magyarországon már 1028-ban működött püspöki schola Esztergomban, a 16. században a Budai Schola pedig európai hírűvé vált. Napjainkban olyan intézmények viszik tovább e hagyományt, mint az angol college-schola rendszerek, a római Cappella Sistina vagy a Wiener Sängerknaben. Az énekes iskola célja, hogy a múlt értékeit megőrizve, a kor követelményeit figyelembe véve szilárd értékrendet és magas színvonalú zenei nevelést közvetítsen, hiszen annak pozitív lelki, intellektuális és szociális hatásai tudományosan is igazoltak.
Az ezer éves múlttal rendelkező oktatási forma négy alappillérre épül: a gregorián énekre mint az emberiség zenei alapélményére, a magyar népzenei hagyományra, az európai és magyar műzenei örökségre, valamint a rendszeres liturgikus szolgálatra és az abból fakadó koncertezésre. Az Énekes Iskolában az alsó tagozatos diákok heti három, a felső tagozatosok heti két énekórán vesznek részt, továbbá kötelezően heti legalább egy órát kórusban énekelnek. A növendékek a tagozati Műhely kórus munkájába, illetve a Kántorátusba is bekapcsolódhatnak, ahol magasabb szintű zenei képzésben részesülnek. Az énekes osztályok évente négy alkalommal látnak el templomi liturgikus szolgálatot, és kétszer részt vesznek a festői szépségű Mátraverebély-Szentkút ferences kegyhelyen szervezett énekes táborban. Ez az élmény tovább erősíti a közösséghez tartozás érzését.
A Szent Angélában számos kórus működik. Az Énekes Iskola öt saját és egy további kórust számlál jelenleg – utóbbi a korábban az Énekes Iskolába járt, már gimnazista diákokból tevődik össze. A gimnázium saját kórust is működtet, és létezik az öregdiákokból álló Szent Angéla Kórus is.
Az elmúlt években számos kiemelkedő előadás valósult meg az iskola diákjainak és tanárainak részvételével. A 2019-es tízéves évfordulón például szcenírozott változatban mutatták be a középkori Dániel-játékot, melynek jelmezei és díszletei a szülők kreativitásának köszönhetően készültek el. 2021-ben jótékonysági koncertet szerveztek a Covid-árvák javára, ahol többek között Bach és Mozart művei is felcsendültek, a befolyt összeg pedig közel kétmillió forinttal támogatta a Regőczy Alapítványt. 2023 decemberében Kodály Psalmus Hungaricusát adták elő – a mű születésének 100. és Pest, Buda, Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából –, amely során közel 250 fős kórus, diákok, öregdiákok, valamint tanárok és szülők közösen léptek színpadra. A zenekari kíséretet a Szent István Gimnázium Jubileumi Zenekara játszotta Juhász Bence karmester vezényletével. A szólót Molnár András, Kossuth- és Liszt-díjas operaénekes énekelte.
A sikeres múltbeli koncertek inspirációjára idén Carl Orff grandiózus műve, a Carmina Burana került műsorra. Az iskola fennállásának 15. évfordulójának alkalmából. 2025. február 25-én 18:00 órától a Művészetek Palotájában a szintén neves évfordulót ünneplő, 30 éves Szent István Jubileumi Szimfonikus Zenekarral közösen lép fel. Az est különlegességeként az Albus Corvus Zenekar a középkori vágánsköltemények hangulatát idéző előjátékkal készíti elő a főműsort, amelyben a kórus és zenekar közel 400 előadója lép fel. A produkciót a rajz tagozat diákjainak alkotásai színesítik, amelyeket a tételek alatt vetítenek ki, ezáltal különleges összművészeti élménnyé varázsolva az estét. Az előadáson Kolonits Klára, Horváth István és Balázs Norbert, a Magyar Állami Operaház művészei is közreműködnek.
A koncert célja nemcsak a jubileumi ünneplés, hanem egy nemes ügy támogatása is. A jegybevételből az iskola egy új, kiváló minőségű zongorát szeretne vásárolni, amely az iskola auláját egyedülálló koncerttérré emelné. Az „Ünnepre hangolva” mottó így kettős jelentéssel bír: az ünnepi hangulat mellett a jövő generációinak nyújt kulturális lehetőségeket. Az est fővédnöke Bogányi Gergely Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész.
Program, jegyvásárlás és egyéb információk: https://unneprehangolva.hu/
Fotó: Budai Ferences Énekes Iskola
Ferences Média, 2025